Događaji

Građani uključeni u donošenje zakona

E-savjetovanje: Uključivanje građana u donošenje zakona

E-savjetovanje: Uključivanje građana u donošenje zakona

Kako uključiti građane u donošenje zakona i potaknuti ih da sudjeluju u odlučivanju o pitanjima koja ih se itekako tiču? Jednu je mogućnost predstavilo Ministarstvo uprave. Mogućnost da se na jednome mjestu, na portalu - građani komentarima očituju o svim nacrtima zakona, pozdravili su predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca i nevladina sektora, javlja HRT

Prsti pravnog stručnjaka Zelene akcije ispisali su nebrojeno mnogo primjedbi i komentara na propise od javnog interesa. Objave su navikli tražiti na raznim mjestima, a primjedbe slati na različite adrese. Područja koja prate bila su u ovlasti šest različitih ministarstava pa su ih pratili paralelno.

Sva državna tijela koja donose propise u kojima javnost ima pravo glasa sada ih moraju objavljivati na istome mjestu. Za pregled savjetovanja dovoljno je posjetiti stranicu, a za ostavljanje komentara treba se registrirati. Tako će prvi puta konačno biti transparentno jesu li tijela nakon savjetovanja dala građanima odgovore i koje.

Ovaj korak pozdravila je i Udruga poslodavaca. One zemlje koje imaju osiguranu visoku transparentnost, visoko sudjelovanje, visoku kolaboraciju - to su ujedno najbogatije zemlje u Europskoj uniji ali i svijetu, kažu u Udruzi.

Predstavnici nevladinih udruga smatraju kako ovaj potez sam po sebi nije dovoljan, jer javnost u pravilu ne vjeruje da se uključivanjem u rasprave može nešto bitno promijeniti. To stvarno doprinosi jednoj pravnoj nesigurnosti i gubitku povjerenja u institucije i bilo bi dobro da javnost može vidjeti i učinke tog svog sudjelovanja u raznim postupcima, ističu.

Javnost bi se na sudjelovanje trebala ohrabriti podatkom, ističu u ministarstvu, da je od gotovo 15 000 komentara u prošloj godini, 41% djelomično ili potpuno prihvaćeno.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.