Događaji

Izvještaj

Porast ekonomske nejednakosti i konzervativizma u izvješću o kršenju ljudskih prava

 Porast ekonomske nejednakosti i konzervativizma u izvješću o kršenju ljudskih prava

U Kući ljudskih prava predstavljen je izvještaj o stanju ljudskih prava u prošloj godini.

Pored standardnih problema ugroženih skupina poput manjina i osoba s invaliditetom naglašeno je da je ekonomska kriza proizvela nove ranjive skupine, a porast konzervativizma ugrožava pojedina ljudska prava.

Izvještaj koncipiran kao kritički pregled i sažetak stanja ljudskih prava u protekloj godini, a prije svega je namijenjen građankama i građanima o njihovu informiranju o stanju ljudskih prava u zemlji. Milana Romić iz kuće ljudskih prava rekla je da u 2014., što se tiče političkog konteksta nije bilo posebnog zaokreta u pozitivnom smjeru što. Napomenula je ekonomska kriza produbljuje jaz između bogatih i siromašnih te pojavu novih ranjivih skupina poput osoba koje ne primaju plaću, nezaposlenih, mladih i onih koji robuju kreditima.

Suočeni smo sa činjenicom da se vladajući i političari ne pokušavaju s problemom rastućeg siromaštva suočiti niti ga riješiti na planski i odgovarajuć način.Iako seizvještaj odnosi na prošlu godinu rečeno je da se ne očekuje poboljšanje obzirom da se ove godine bilježi porast siromaštva u djece, ali i ugrožavanje prava žena...

Za ovu godinu je i pod utjecajem ekonomske krize i pod utjecajem promoviranja tradicionalnih i kionzervativnih vrijednosti suočeni s diskriminacijom i napadom na žene i njihova reproduktivna prava, te i dalje prevladavaju slučajevi teškog obiteljskog nasilja.Inače izvještaj je podijeljen nekoliko temata, koji donose pregled kršenja ljudskih prava i to uspon konzervativizma i tadicionalizma, suočavanje s prošlošću, pristup pravosuđu ranjivim skupinama, kršenje nacionalnih prava te kršenje ljudskih prava i zdravstvu. Istaknute su i teškoće u stambenom zbrinjavanju manjina, ostvarivanju prava na pismo, uskraćivanje ljudskih prava u zdravstvu, diskriminaciju osobam s psihičkim teškoćama te tražitelja azila.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.