Događaji

Sve to otežava položaj liječnika u društvu

HUBOL i HLK protiv Vargina uvođenja upravnog nadzora nad radom komore

HUBOL i HLK protiv Vargina uvođenja upravnog nadzora nad radom komore

Upravni nadzor nad strukovnim komorama u zdravstvu, koji kroz izmjene zakona o zdravstvenoj zaštiti i obveznom zdravstvenom osiguranju namjerava uvesti ministar zdravlja Siniša Varga, udar je na liječničku samoupravu i pokušaj neprimjerenog nametanja političke moći nad radom Hrvatske liječničke komore koja treba biti politički neovisna, zajednički je stav Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL) i Hrvatske liječničke komore (HLK) izrečen u petak u Liječničkom domu na skupu o izmjenama zakona.

Kroz upravni nadzor ministar zdravlja imao bi utjecaj na rad komore te dobio mogućnost da razriješi predsjednika i druga tijela komore ako nije zadovoljan njihovim radom. Budući da vodstvo komore bira skupština HLK-a a ne ministar, ako takvo rješenje bude prihvaćeno, iz liječničke komore najavljuju mogućnost podnošenja zahtijeva Ustavnom sudu za ispitivanje zakonitosti i ustavnosti te odredbe.

Predsjednik HUBOL-a Trpimir Goluža ocijenio je to još jednim udarom na liječničku struku, nad kojom se, rekao je, sustavno provodi "pravno i protupravno nasilje" kroz nepoštivanje Zakona o radu, Zakona o reprezentativnosti sindikata u kolektivnom pregovaranju te kroz važeći kolektivni ugovor za zdravstvo, kao i nepoštivanjem Direktive Vijeća Europe o radnom vremenu.

Sve to otežava položaj liječnika u društvu, a Vlada je u donošenju odluka u potpunosti marginalizirala liječniku komoru i sindikat liječnika, kazao je Goluža i pozvao sve na zajedništvo i uspostavu općeg saveza za zdravlje.

Predsjednik HLK-a Hrvoje Minigo podsjetio je kako liječnička samouprava u Hrvatskoj postoji 141 godinu. U posljednjih 20 godina HLK je samostalna i neovisna strukovna organizacija koja ima status pravne osobe i obavlja javne ovlasti u promicanju liječničke profesije, a to treba i ostati, ustvrdio je.

Kroz izmjene zakona želi se umanjiti uloga komore kao predstavnika struke, što je udar na liječničku samoupravu te na sve hrvatske liječnike i intelektualce, smatra Minigo.

Komora vodi imenik liječnika, daje, obnavlja i oduzima licence za rad, nadzire rad liječnika te određuje cijene liječničkih usluga privatnih liječnika, a nadzor nad njezinim javnim ovlastima već je, rečeno je, propisan Zakonom o sustavu državne uprave.

Minigo stoga ističe kako je neosporno da država, odnosno Ministarstvo zdravlja, ima pravo nadzora zakonitosti rada nad javnim ovlastima komore, ali bez utjecaja na njezinu samostalnost.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.