Događaji

Srpanj - ponovno vrućina!

Srpanj će biti iznadprosječno topao, čeka nas toplinski val

Srpanj će biti iznadprosječno topao, čeka nas toplinski val

Iako su posljednjih dana neki posumnjali u ostvarenje prognoza o iznadprosječno toplom ljetu, te u mnogim mjestima relativno suhom, sljedeći će dani, i tjedni (!) potvrditi ta dugoročna predviđanja. Vrućih će dana biti gotovo diljem Hrvatske! I to u duljem neprekinutom nizu! A u sljedećem tjednu toplih će noći, osim na moru, biti i u većini kopnenih krajeva, javlja HRT

Lipanj - iznadprosječno topao, većinom uz manje kiše.

Unatoč zahladnjenju sredinom mjeseca, lipanj je diljem Hrvatske bio iznadprosječno topao, posebice zbog ponegdje i rekordne temperature u prva dva tjedna (http://www.hrt.hr/288716/vrijeme-i-promet/vrucina-popusta-ali-samo-kratkotrajno). U očekivanju službene analize kolega klimatologa DHMZ-a (www.meteo.hr) već i prema trenutačno dostupnima može se reći kako će klimatološke ocjene biti „toplo", u primjerice Osijeku te većinom „vrlo toplo", a ponegdje i „ekstremno toplo", navjerojatnije u Rijeci i Zadru. Naravno, u odnosu na službeni klimatološki prosjek iz razdoblje 1961-1990. godina. Prema novijem razdoblju, te će ocjene biti blaže, bliže prosjeku.

Ukupna mjesečna količina oborina bila je nejednoliko raspoređena, pri čemu je prevladavalo „normalno" i „sušno", u Osijeku i Zadru vjerojatno i „vrlo suho", možda čak i „ekstremno".

Prvih šest mjeseci - relativno toplo.

Premda ne kao prošle godine, ili kao 2007., ponegdje i 2011., primjerice u Kninu, Splitu i Dubrovniku, ali i ovogodišnjih prvih šest mjeseci bilo je iznadprosječno toplo. Na meteorološkoj postaji Zagreb Grič, gdje podaci za cijelu godinu postoje od 1862. godine, srednja temperatura zraka ovogodišnjih prvih 6 mjeseci bila je 11. u nizu najviših, u Splitu tek 20. u nizu, a u Rijeci, gdje svakodnevna mjerenja postoje od 1948. godine, ove je godine bila čak 4. najtoplija „prva polovina godine".

Naravno, mnogi to nisu primijetili jer su se navikli na višemjesečnu iznadprosječnu toplinu. U Zagrebu je, primjerice, na postaji u Maksimiru, posljednji mjesec čija je srednja mjesečna temperatura zraka bila barem malo niža od prosječne, u odnosu na klimatologiju 1961-1990., bio ožujak 2013. godine, a u Zadru čak veljača iste godine!

Ukupna količina oborine od siječnja do lipnja bila je oko višegodišnjih srednjih vrijednosti. Naravno, uz poneke iznimke, kao primjerice - izraženiji manjak oborine u odnosu na prosjek zabilježen je u Rijeci, a višak u Dubrovniku.

Srpanj - ponovno vrućina! Toplinski val!

Dugoročne prognoze za ljeto se ostvaruju pa je vrlo vjerojatno kako će i srpanj biti iznadprosječno topao, čak i u odnosu na posljednje klimatološke razdoblje 1981-2010. godina, koje je toplije od onoga 1961-1990., a (vrlo) vjerojatno i kolovoz.

Prema trenutačnim prognozama za sljedeća četiri tjedna gotovo je sigurno kako će osobito toplo, štoviše - većinom Hrvatske vruće, biti u prvoj polovini mjeseca. Za ljeto, ništa neobično, ali ipak valja upozoriti, posebice one koji teže podnose vrućinu, jer je gotovo siguran toplinski val koji može djelovati na zdravlje.

Pritom će količina oborine u većini mjesta biti manja od uobičajene. I svakako manja od prošlogodišnje, koja je u srpnju ponegdje bila i rekordna.

Kolovoz - prosinac - nema dugotrajne hladnoće?!

Osim kolovoza, i za rujan su dugoročne prognoze prilično postojanje i daju veliku vjerojatnost pozitivnog odstupanja srednje mjesečne temperature zraka od prosječne, a sve je vjerojatnije kako će i ostali mjeseci do kraja godine biti barem malo topliji nego je uobičajeno. Naravno, to ne znači da će svi tjedni biti topliji od prosjeka, i za očekivati je i hladnija razdoblja. No, malo je vjerojatno da će ona, gdje se i kada dogode, prouzročiti negativno odstupanje srednje mjesečne temperature od klimatološkog srednjak.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.