Poručuju iz HZZO-a
Kako do zdravstvene zaštite za vrijeme turističke sezone
Ljetna turistička sezona i ove je godine otvorila pitanje dostupnosti liječničke skrbi na turističkim destinacijama, pa iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) poručuju da hrvatski građani potrebnu liječničku pomoć, uz zdravstvenu iskaznicu, mogu zatražiti izvan mjesta prebivališta u bilo kojoj ordinaciji primarne zdravstvene zaštite, koja ima ugovor s HZZO-om.
Na Hitnoj pomoći ili u bilo kojoj ordinaciji opće medicine, stomatologije, pedijatrije i ginekologije, ne mogu odbiti pacijenta s akutnim zdravstvenim problemima i bolnim stanjima koja zahtijevaju momentalnu liječničku pomoć, ističu u HZZO-u.
Građane podsjećaju da planirane preglede i upućivanje na specijalističke preglede ipak moraju obaviti kod svojeg izabranog doktora u mjestu prebivališta.
Turisti liječničku uslugu mogu potražiti i u turističkim ambulantama, koje ugovara i plaća lokalna samouprava. No one nisu ugovorene ambulante HZZO-a i ne obavljaju preglede na teret obveznog zdravstvenog osiguranja, pa građani uslugu moraju sami platiti. Cijene su, doznaje se u HZZO-u, formirane prema cjeniku zdravstvenih usluga Hrvatske liječničke komore, po kojemu prvi pregled specijalista opće medicine, ginekologa ili pedijatra stoji 220 kuna, a kontrolni oko 150 kuna.
S obzirom da ne ugovaraju turističke ambulante, niti sudjeluje u njihovoj organizaciji, u HZZO-u nemaju ni podatak koliko trenutno turističkih liječničkih timova radi na hrvatskoj obali i otocima.
Strani državljani iz država članica Europske unije mogu sa svojom Europskom karticom zdravstvenog osiguranja (EHIC) u ugovornim ordinacijama zdravstvene zaštite ostvariti pravo na neodgodivu zdravstvenu zaštitu. Troškovi zdravstvenih usluga koje se koriste na temelju EHIC kartice, HZZO refundira od inozemnog zdravstvenog osiguranja, a turisti moraju platiti participaciju za one usluge koje bi platili i hrvatski osiguranici koji nemaju ugovoreno dopunsko zdravstveno osiguranje.
U turističkim ambulantama koje nisu ugovorne ustanove HZZO-a stranim turistima se sve zdravstvene usluge naplaćuju, odnosno, Europska kartica zdravstvenog osiguranja se ne može koristiti za usluge pružene u turističkoj ambulanti. Turist u mjestu boravka može otići u ambulantu u koju želi.
Turisti koji dolaze iz zemalja koje nisu članice EU, zdravstvenu zaštitu koriste prema odredbama pojedinog ugovora o socijalnom osiguranju (Bosna i Hercegovina, Turska, Makedonija, Srbija i Crna Gora) na temelju posebnih potvrda, koje im izdaje njihovo zdravstveno osiguranje. Turisti iz zemalja s kojima Hrvatska nema ugovor o socijalnom osiguranju, troškove zdravstvene zaštite snose osobno.
Vezane vijesti
-
Prema analizi trenutno aktivnih, ali i najavljenih aviolinija, koju je napravila Hrvatska turistička zajednica, u ljetnoj sezoni 2021. prema Hrvatskoj u najavi je prometovanje više od 180 aviolinija.
-
Otprilike trećina Nijemaca nije sigurna hoće li odmor ove godine biti opcija zbog dugotrajnih ograničenja u pandemiji koronavirusa, pokazuju rezultati istraživanja, a za one koji planiraju prednost imaju putovanje automobilom i privatni smještaj uz cijepljenje kao preduvjet.
-
Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) odlučilo je u turističkoj sezoni na državnim cestama organizirati 20 punktova hitne medicinske pomoći, kako bi se povećala sigurnost putnika, turista i svih onih koji dolaze u Hrvatsku u periodu kada je znatno povećan promet i priliv ljudi.
-
U Hrvatskoj je krajem svibnja bilo registrirano 180.733 nezaposlenih osoba, što je 11,5 posto manje na mjesečnoj, a 22,2 posto na godišnjoj razini, objavio je u petak Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ).
Izdvojeno
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.