Događaji

Rušenje zadarske tradicije

Narodni list seli u Pulu, Zadarskoj tiskari onemogućen rad!

Narodni list seli u Pulu, Zadarskoj tiskari onemogućen rad!

Na Bedemima zadarskih pobuna, u velikoj žutoj zgradi uz Muzej antičkog stakla koji plijeni pažnju turista i poštovatelja kulture, već dva desetljeća traje sve čudnija situacija.

U Zadarskoj tiskari i Narodnom listu,  tvrtkama koje su suvlasnici zgrade, zvane kuća Drioli, prije rata radilo  je 150 ljudi, a sad se događaju razne čudne stvari koje istražuje i Državno odvjetništvo.

Na zadnjoj dioničarskoj skupštini Narodnog lista donesena je odluka da se sjedište tvrtke premjesti u Pulu, na adresu jednog odvjetničkog ureda, a s druge strane Zadarska tiskara kao jedina tvrtka koja je u Zadarskoj županiji izašla iz stečaja usvajanjem stečajnog plana i to još prije deset mjeseci nema nikakvih izgleda da se taj plan ostvari i ponovno pokrene proizvodnja.

Državno odvjetništvo provodi izvide

Prema informaciji glasnogovornice ODO Marijane Stipić oko svega što se događa oko Zadarske tiskare provode se izvidi, koji su tajni, shodno odredbama Zakona o kaznenom postupku.

Zadarskoj javnosti je već poznato da se oko Zadarskog lista i Narodnog lista godinama spore braća Boris i Vedran Škulić. Zadarska tiskara je izašla iz stečaja usvajanjem plana prema kojem je trebalo obnoviti tiskarsku djelatnost i zaposliti desetak ljudi. Takav je plan obrazložio stečajni upravitelj Edvin Šimunov u studenom prošle godine, a potom su i on i Trgovački sud Zadar stali na stanovište kako više nemaju nadležnosti za kontrolu provođenja plana.

U međuvremenu se ispostavilo da je plan neostvariv iz više razloga. Za početak - nije bilo uprave jer ono što je bilo zapisano u Sudskom registru, davno prestalo važiti. Trgovački sud Zadar je zato 7. kolovoza za člana uprave postavio Vedrana Vidučića, na prijedlog Borisa Škulića, a Vedran Škulić je postavio svoju ekipu u Nadzorni odbor.

Vedran Vidučić je potom koncem kolovoza pokušao početi ostvarivati stečajni plan, došao je u zgradu na Muraju, zajedno s jednim majstorom da se vidi stanje strojeva i proizvodnih pogona. No izbačen je iz zgrade, a došla je i policija.

Policija dva puta dolazila, sačinila izvješće o blokadi ulaska

-   Policija je u dva navrata dolazila na temelju dojava, najprije da se po zgardi Tiskare nalaze „neovlaštene osobe",  a onda da Vidučić ne može ući u zgradu. Pri tom se Vedran Škulić se predstavio kao direktor Narodnog lista, a Novela Škulić kao direktorica Zadarske tiskare, kao i Vedran Vidučić, također kao direktor Tiskare po odluci Trgovačkog suda. Nije na policiji da utvrđuje tko je na kojoj dužnosti, samo su sačinili izvješće o događaju, utvrdili da nije bilo narušavanja javnog reda i mira, niti drugi elementi kaznenog djela, kaže Elis Žodan, glasnogovornik PU zadarske.

Ni otada direktor po ovlaštenju Trgovačkog suda, a to je Vedarn Vidučić, nema pristupa Zadarskoj tiskari i ne može početi provoditi stečajni plan. A na temelju dostupne dokumentacije utvrdio je da se plan niti ne može provoditi.

Strojevi kod Sinovčića, struja oduzeta

-   Utvrdio sam da su početkom provođenja stečaja prije devet godina otuđeni strojevi iz Zadarske tiskare koji su se potom pojavili u tadašnjoj tiskari Rena Sinovčića. A prije četiri godine je na nekakav čudan način otuđena sva instalirana snaga struje u Tiskari snage 72 kWh, što vrijedi oko 150 tisuća kuna i sve je to prebačeno na obrt Marketing Narodnog lista u vlasništvu Novele Škulić. Stečajni upravitelj Edvin Šimunov navodno o svemu tome nije znao ništa, a tiskara bez struje i bez strojeva ne može raditi pa je ipak prihvaćen stečajni plan. Sve sam to zato prijavio Općinskom državnom odvjetništvu, kaže Vedran Vidučić.

Državno odvjetništvo temeljem tih i brojnih drugih navoda u prijavi obavlja, kako kažu, izvide. A u međuvremenu se u drugoj tvrtci, Narodnom listu d.d. također događaju promjene koje  su povezane s događajima oko Tiskare. Na posljednoj dioničarskoj skupštini održanoj koncem kolovoza usvojena je odluka, glasovima Vedrana Škulića koji raspolaže s 83,7 posto dionica (iako još traje spor i oko toga kojem bratu pripadaju te dionice) prebaci u Pulu, na adresu odvjetničkog ureda Čerin-Čohilj-Rovis. Na toj skupštini nije prošla odluka o pretvaranju d.d. u d.o.o. i zato prebacivanje sjedišta tvrtke u Pulu preostali mali dioničari, a i predstvanik države koja raspolaže sa 7,9 posto dionica, sumnjanju da se radi o namjeri da se ta transformacija ostvari u Puli. Da bi kasnije bilo lakše, bez malih dioničara, donositi odluke i preuzeti imovinu.

U međuvremenu dok traje ta bitka oko vlasništva nad Zadarskom tiskarom, Narodnim listom i zgradom na Muraju, a nekad ugledni tjednik Narodni list i dalje izlazi samo kao glasilo Udruge Narodni list koju je osnovao Vedran Škulić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.