Događaji

Na uprava.hr

Do 28. listopada rok za provjeru podataka u registru birača

 Do 28. listopada rok za provjeru podataka u registru birača

Prve nedjelje u studenom Hrvatska izlazi na izbore. Zaključno do srijede, 28. listopada građani mogu provjeriti podatke u registru birača kao i detalje poput broja glasača na svojoj adresi, jer, kako stoji na službenim stranicama, ‘‘umrli više neće moći glasovati‘‘.

Prema zaključnom popisu birača za predsjedničke izbore u prosincu 2014., u Hrvatskoj je bilo ukupno 3 779 281 upisanih birača. Od toga 8 328 s inozemnim prebivalištem, pa su se aktivno registrirali prije glasanja. Kako bi 8. studenog izbjegli nepotrebne gužve, iz GONG-a pozivaju građane da na vrijeme provjere podatke u popisu birača, ako treba zatraže potvrde kako bi mogli na biralište ovdje ili u inozemstvu.

"Na uprava.hr izmijene ili dopune te podatke ukoliko su krivi. Rok jedo srijede, 28. listopada, isto tako, ukoliko žele glasovati izvan mjesta prebivališta, primjerice, neće biti u Zagrebu na izborni dan, a bit će recimo u Splitu, da se obrate Uredu za opću upravu. Mogu mailom ili osobno, i zatraže da ih se registrira za glasovanje izvan mjesta prebivališta", kaže Dragan Zelić, pozivajući pripadnike manjina da učine isto kako bi mogli glasati za svoje manjinske liste u posebnoj izbornoj jedinici.

A birače iz dijaspore da se to istog datuma registriraju za glasanje. Zahtjev za aktivnu registraciju podnose diplomatsko-konzularnom predstavništvu.

"Isto je rok do srijede, 28.10. Svi su rokovi do tada kako ne bi bile gužve na izborni dan, odnosno izborne dane, jer dva dana traju izbori u dijaspori", kaže Zelić.

Zbog već poznatih loših iskustava s financiranjem izbornih kampanja i političkih stranaka, u GONG-u iznova apeliraju na poštivanje zakona kad su u pitanju troškovi i donacije, odnosno transparentno financiranje.

"Koji su imali dosada i u pretkampanji, stave u svoje financijske izvještaje, da otvore posebne račune i da sve uplate i isplate moraju ići preko posebnih računa, pa čak i za kandidate koji se natječu za svoje preferencijske glasove, i njihove donacije moraju ići preko posebnog računa stranke ili koalicije. I nadamo se da će DIP dobro obaviti svoj posao i proaktivno nadzirati financiranje ove izborne kampanje", rekao je Zelić.

DIP uoči izbora podsjeća na obvezu poštivanju kvote 40 posto minimalne zastupljenosti oba spola na stranačkim i neovisnim listama. U suprotnom slijedi novčana kazna, za razliku od dosadašnje sankcije proglašenja neravnomjerne liste nevaljanom. Potpredsjednica DIP-a Ana Lovrin.

"Tu je ta novina. Nije da se nije primjenjivalo jer se nije niti trebalo jer nije bilo ove odredbe zakona o izborima zastupnika koja je donijeta tek početkom 2015., a hoće li se i kako primjenjivati, to ćemo vidjeti u praksi prekršajnih sudova jer oni su ti koji će odlučivati o prekršajnoj odgovornosti i kažnjavanju prekršitelja", rekla je Lovrin.

"Ja se nadam da će naše političke stranke i koalicije i kandidati neovisne liste biti toliko demokratski osvješteni da će poštivati načelo ravnopravnosti spolova kao jedno od najznačajnijih vrednota koje spominje i naš Ustav."


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.