Događaji

Priljev izbjeglica

Smiruje se kaos na Šentilju, novi brodolom u Egejskom moru

 Smiruje se kaos na Šentilju, novi brodolom u Egejskom moru

Od početka krize u našu je zemlju ušlo više od 278 tisuća izbjeglica, a u Sloveniji je broj prešao 100 tisuća. U Šentilju se kaos smiruje, a razmatraju se mjere za zaustavljanje vala izbjeglica. Iz Austrije siže poruka da oni neće graditi ogradu, a iz Grčke vijest o novom brodolomu.

Priljev izbjeglica u Hrvatsku se nastavlja, ali sporije nego proteklih dana.

Koridor tranzita migranata od Šida preko Tovarnika i Dobove do Šentilja uspješno funkcionira. Glasnogovornik vukovarsko-srijemske policije Domagoj Džigumović.

"Najbolja povratna informacija je vlak koji se vrati, nesmetano uđe u Sloveniju, oni preuzmu migrante, vlak se vraća u Tovarnik. Na području Bapske nema gužvi ni čekanja", rekao je glasnogovornik.Vlada je na teret proračunske zalihe odobrila 27,7 milijuna kuna za zbrinjavanje izbjeglica i još milijun kuna iz igara na sreću za izgradnju kapaciteta u području azila, viznog sustava i ilegalnih migracija. Imamo li dovoljno novca odgovara potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.

"Europska unija je odobrila ta sredstva, radi se o novcu o kojem sam govorio, otprilike 70 milijuna kuna. Trošak je 2 milijuna kuna dnevno", objasnio je Ostojić.U Sloveniju je dosad ušlo više od 100 tisuća izbjeglica. Izbjeglički kamp u Šentilju je prepun, brojke dvostruko premašuju kapacitete. Čep je nastao jer Austrija tijekom noći nije odobravala nove prijelaze, ali jutros su sramežljivo ipak počeli primati izbjeglice.

Slovenija ima problema s registracijom migranata jer ih većina kao datum rođenja navodi 1. siječnja ‘95. ili ‘96., a u različitim državama navode različita imena i prezimena. Slovenska vlada na zatvorenoj sjednici raspravlja o mjerema koje će poduzeti ako se ne bude poštovao dogovor s briselskog mini summita. Moguće je dizanje vojne pričuve, jači nadzor ulaznih točaka i veća koncentracija policajaca na granici. Kao krajnja mjera spominje se ograda. I austrijska ministrica unutarnjih poslova jučer je najavila gradnju ograde, međutim tamošnji kancelar Werner Faymann sinoć je poručio.

"Već sada mogu reći da se nikakva ograda neće graditi na granici s Mađarskom i Slovenijom. Žica ne rješava probleme i onaj tko misli da je to rješenje baca ljudima pijesak u oči. U Europskoj uniji te schengenskom prostoru nema žica", rekao je Faymann. Na putu u bolji život ili samo život, ograde i žice tek su posljednja prepreka. Kod otoka Lezbos dogodio se još jedan brodolom. Putujući Egejskim morem između Turske i Grčke život je izgubilo deset ljudi, od kojih sedmero djece.

Grčka obalna straža iz hladnog je mora spasila više od 240 izbjeglica, a traga se za još više 30 ljudi, pa se strahuje da bi tragična bilanca mogla biti još lošija. Ovo je najveća pomorska nesreća u Grčkoj od početka izbjegličke krize što je potaknulo Atenu da uputi apel Europi za bolju sigurnost izbjeglica. Jer, izgubiti život bježeći od smrti ne bi smjela biti ničija sudbina.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.