Događaji

Prava djeteta

Dodijeljeni certifikati stručnjacima za komunikaciju s djetetom u pravosuđu

Dodijeljeni certifikati stručnjacima za komunikaciju s djetetom u pravosuđu

U Maloj kući dječjih prava, pri Uredu pravobraniteljice za djecu, u utorak su uručeni sveučilišni certifikati 25-orici stručnjaka koji su završili program stručnog usavršavanja za komunikaciju s djetetom u pravosuđu.

Šestomjesečni program u izvedbi Pravnog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku završili su stručnjaci iz Osijeka i Zagreba, a riječ je o "Interdisciplinarnom programu stručnog usavršavanja u području zaštite procesnih prava djeteta i komunikacije s djetetom", koji su pohađali djelatnici centara za socijalnu skrb, Ministarstva unutarnjih poslova, posebni skrbnici, suci, odvjetnici i druge osobe čiji rad i profesionalne obveze uključuju i komuniciranje s djecom.

Program napravljen prema smjernicama Vijeća Europe uključuje teorijska predavanja, praktične vježbe i provjeru stečenih znanja, a njime su polaznici stekli 30 ECTS bodova i sveučilišni certifikat o stručnoj osposobljenosti u području zaštite procesnih prava djeteta i komunikacije s djetetom.

"Radi se o cjeloživotnom obrazovanju i programu edukacije za komunikaciju s djecom u pravosuđu koncipiranom na temelju interdisciplinarnosti, gdje polaznici uče dječje pravo, procesna prava, segmente medicine, psihologije i gdje vježbaju komunikaciju s djecom", naglasila je predstojnica Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Osijeku Branka Rešetar.

Mnogi stručnjaci poput djelatnika policije, sudaca, odvjetnika, socijalnih radnika ili pravnika u centrima za socijalnu skrb, u svojem poslu svakodnevno komuniciraju s djecom u situacijama koje zahtijevaju visoko profesionalno i osjetljivo postupanje s obzirom na djetetovu dob i zrelost, kao i na složene obiteljske okolnosti, a komunikaciju im znatno otežava to što tijekom školovanja uglavnom nisu dobili odgovarajuću edukaciju za takav rad.

S druge strane, takve teškoće otežavaju i ostvarivanje djetetovog prava na izražavanje mišljenja u svim postupcima u kojima se odlučuje o njegovim pravima, što je, kazala je Rešetar, važno načelo Konvencije o pravima djeteta.

"Kako bi to djetetovo pravo doista zaživjelo u praksi važno je osposobiti stručnjake za odgovarajuću komunikaciju s djetetom, u kojoj će dijete moći slobodno, bez straha i pritiska formulirati i iznijeti svoje mišljenje o pitanjima koja bitno utječu na njegov život. Tome pomažu i ovakvi interdisciplinarni programi stručnog usavršavanja", ustvrdila je.

Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić ocijenila je da se, iako većina propisa jamči pravo djeteta na izražavanje mišljenja, to u stvarnosti ne događa i da praksa u dobroj mjeri ne slijedi zakonodavstvo. Ustvrdila je da je sposobnost odraslih da komuniciraju s djecom najbolji jamac ostvarivanja djetetovog prava na izražavanje vlastitog mišljenja.

"Jedno od prava koje Konvencija o pravima djeteta izražava je pravo na izražavanje mišljenja i ono bi se uvijek trebalo uzeti u obzir. Pitanje je hoće li se ono što dijete kaže prihvatiti i kao sadržaj odluke. Upravo zato takvi programi osposobljavaju odrasle da dobro komuniciraju s djecom i da prepoznaju koja je izjava u skladu s razvojnom dobi djeteta", zaključila je.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.