Događaji

GMO hrana

Europski parlament protiv patentiranja prirodno uzgojenih biljaka

Europski parlament protiv patentiranja prirodno uzgojenih biljaka

Europski parlament ovog je tjedna usvojio neobvezujuću rezoluciju o zabrani patentibilnosti proizvoda dobivenih biološkim procesima.

Odgovor je to na odluku Europskog ureda za patente kojom je odobreno patentiranje rajčice i brokule dobivene tradicionalnom metodom uzgoja. Na moguće štetne posljedice koje se kriju iza odluke ureda u Strasbourgu je upozorila i hrvatska parlamentarka Biljana Borzan.

Iako neobvezujuća, rezolucija EP odlučno je ne mogućnosti patentiranja biljnih značajki, čak i kada se one postignu biološkim tehnikama uzgoja i križanja. Borzan, inače članica parlamentarnog Odbora za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane, pojašnjava kontroverznu inicijativu.

"Prema prijedlogu Europskog ureda za patente, dvije vrste hrane, rajčica i brokula, će se moći patentirati sjeme koje je ustvari nastalo prirodnim križanjem. Dakle, ne radi se o GMO hrani, nego je netko prirodnim križanjem dobio nekakvu kvalitetniju i bolju vrstu rajčice i brokule i on bi se prema prijedlogu ovoga ureda mogao patentirati", rekla je Borzan.

Najglasnije su se tomu usprotivili iz redova socijalista, socijaldemokrata i zelenih. Prijedlog je na kraju odbijen, prevagnula je zabrinutost mogućim negativnim utjecajem takve uske interpretacije aktualnih pravila na konkurentnost EU te potencijalnog stvaranja monopola na tržištu hrane. Dvije spomenute biljke mogle bi biti tek početak.

"Svatko tko bi htio saditi takvu kvalitetniju vrstu rajčice ili brokule bi morao platiti vlasniku patenta. To iz temelja mijenja način uzgoja u poljoprivredi jer se radi o tome da je netko doslovce imao sreće i prirodnim križanjem dobio određenu kvalitetniju vrstu i sada gleda da to naplati", kaže Borzan.

Europsku Komisiju pozvali su da hitno pojasni odluku te da zaštiti zajamčeni pristup materijalu dobivenim biološkim procesima. Sadržaj rezolucije je jasan.

‘‘Uzgoj bilja inovativan je proces od početaka poljoprivrede, a nepatentirane sorte i metode uzgoja važne su za gensku raznovrsnost. Zabrana je stoga neophodna za održavanje inovacija, sigurnost hrane i male poljoprivrednike‘‘, upozorava i Borzan.

"Tu postoji opasnost da se male proizvođače uništava. Također se tjera proizvođače da se okreću prema GMO-u jer ispada da će im biti preskupo plaćati patente,a postoji opasnost kada inspekcije krenu na teren, da ako je došlo do slučajnog zagađenja takvim sjemenom, onaj tko nema veze s tim plati kaznu, a niti je luk jeo, niti luk mirisao", zaključuje Borzan.

Teško je međutim reći hoće li nova neobvezujuća rezolucija odjeknuti jače od one iz 2012. kada je EP pozvao da se iz patentiranja izbace svi proizvodi dobiveni konvencionalnim uzgojem. Inače, Europski parlament je proteklog tjedna usvojio i prigovor na odluku Komisije da dopusti uvoz i prodaju GMO kukuruza američkog proizvođača Monsanta.

Odobrenje se odnosi na prehranu, no ne na uzgoj. Prigovor odluku ne može srušiti. No politički je pritisak na šefa komisije Junckera koji se uoči mandata obvezao demokratizirati proces odobrenja GMO hrane.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.