Događaji

Zatvaranje balkanske rute

Merkel: Zatvaranje balkanske rute neće riješiti problem

Merkel: Zatvaranje balkanske rute neće riješiti problem

Nakon zatvaranja zapadnobalkanske rute, Italija i Albanija rade na tome da se spriječi njeno preusmjeravanje na njihov teritorij. Potvrđeno je uoči novog briselskog sastanka EU ministara unutarnjih poslova o migrantskoj krizi.

 

Iako zasad nema dokaza o otvaranju alternativne rute, talijanski ministar unutarnjih poslova Angelino Alfano potvrdio je da s Albanijom pripremaju scenarij da spriječe takvu situaciju. Povjerenik EK za migracije Dimitris Avramopulos upozorio je pak da je zatvaranje granica duž zapadne balkanske rute u Grčkoj stvorilo humanitarnu krizu koja prijeti postati humanitarna katastrofa.

Na to već danima uzaludno upozoravaju humanitarne organizacije i brojni volonteri koji pomažu tisućama blokiranih na grčko-makedonskoj granici. Zatvaranje balkanske rute nije zaustavilo priljev migranata iz Turske u Grčku i nove tragedije. Petero ljudi, među kojima tek tromjesečna beba, utopilo se u pokušaju da čamcem stignu na otok Lezbos. Devetero je spašeno, a riječ je o migrantima iz Afganistana i Iraka.

Njemačka kancelarka Angela Merkel upozorava da zatvaranje zapadnobalkanske rute neće riješiti problem izbjeglica. ‘‘Ako se ne postigne dogovor s Turskom, Grčka neće moći na duži period podnijeti taj teret‘‘, kaže Merkel.

"Osobno smatram da jednosmjerna odluka Austrije i ostalih balkanskih država dovodi u nepovoljan položaj Grčku, iako ćemo mi sada imati manje izbjeglica. Time se ne rješava problem. ja se zalažem za stvarno europsko rješenje, rješenje za 28 članica EU-a."No austrijska ministrica unutarnjih poslova Johana Mikl-Leitner odlučno poručuje ruta ostaje trajno zatvorena. Smatra da će samo takav signal odvratiti migrante da iz Turske prelaze prema Europi.

"Austrija ostaje pri svojoj politici i nećemo mijenjati mišljenje - balkanska ruta ostaje zatvorena. To znači da nekontrolirani priljev izbjeglice preko balkanske rute treba otići u povijest."Na zatvaranje balkanske rute, na kojoj zemlje propuštaju samo tražitelje azila ili one s valjanim dokumentima, osvrnuo se i danas premijer Orešković.

‘‘Slovenija je jučer ili prekjučer aktivirala Schengenska pravila, mi smo također, sve to bez ikakve tenzije. Mislim da je to pokazatelj da smo super surađivali sa susjedima, da smo pokazali tu jednu humanost. Uvjeren sam da će tu situaciju Europska unija početi rješavati na granici u Grčkoj i da će nam Turska tu dati veliku pomoć‘‘, rekao je Orešković.

Europsko-turski dogovor dočekan je na nož u Europskom parlamentu, iako je riječ o planu koji tek treba biti usuglašen na summitu 17. ovog mjeseca. Liberali su ga prozvali najgorom političkom trgovinom koja neće zaustaviti krijumčarenje ljudi, a zbog rasističkih izjava o Turcima i govora mržnje grčki zastupnik desničarske "Zlatne zore" izbačen je sa sjednice. Ankara pak poručuje da dogovor o vraćanju migranata vrijedi samo za nove, ne i za one koji već jesu u Grčkoj.

Turski ministar za EU poslove Bozkir na Twitteru je napisao da će se broj ljudi koje će Turska primiti natrag mjeriti u desecima tisuća, a ne u milijunima. U zamjenu za zaustavljaje priljeva izbjeglica u Europu, EU je Turskoj obećala 6 milijardi eura pomoći za sirijske izbjeglice i obnovu zamrlih pregovora o članstvu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.