Događaji

Procedura će ići

Inzistiranje na pregledu na Hitnoj plaćat će se 150 kuna

 Inzistiranje na pregledu na Hitnoj plaćat će se 150 kuna

U Vladi demantiraju postojanje bilo kakvog tajnog dokumenta o reformi zdravstva koja bi donijela val poskupljenja i privatizaciju. Ali to ne znači da novih plaćanja neće biti. Tako će nas inzistiranje na prijemu na bolničku Hitnu bez zadovoljenih prethodnih koraka stajati do 150 kuna...

Ministar Nakić odbacuje navode o tajnim planovima, pa tako i one da će se podići cijena dopunskog zdravstvenog osiguranja sve do 150 kn.

"Dokument koji ja nikad nisam vidio. To nije dokument Vlade", rekao je Nakić.

Osim povećanje dopunskog do 150 kuna, spominjalo se i povećanje participacije s 10 na 15 kuna.

"Sve te insinuacije koje se pojavljuju su zaista smiješne. Nema takvih povećanja."

Ali povećanja ima. Prema već poznatim Vladinim planovima dopunsko zdravstveno poskupljuje za 19 kuna. Potpredsjednik Vlade Božo Petrov:

"Nikom u Vladi nije drago u trenutku kada se moraju neke stvari povisivati, ali ako želimo održati sustav stabilnim, ako želimo održati naše društvo solidarnim, bilo je potrebno podignuti to za 19 kuna. Ali sigurno neće doći do nekih drugih povećanja", rekao je Petrov.

Nakić navodi da oko 700 tisuća ljudi ne plaća dopunsko, ali to će ih sada skuplje stajati ako završe u bolnici. Najveći iznos participacije raste s 2000 na 3000 kuna. Platit ćemo i ako inzistiramo na hitnom bolničkom prijemu.

Procedura će ići ovako: svi se prvo trebaju javiti svome liječniku obiteljske medicine, a ako on ne radi možemo se javiti u izvanbolničku hitnu. Pored toga, radio naš liječnik ili ne, uvijek će biti potrebno nazvati 194, broj na kojem će nas uputiti jesmo li hitan slučaj ili ne. Ako netko zaobiđe te mogućnosti i ode izravno na hitni bolnički prijem dočekat će ga medicinske sestre koje će procijeniti je li hitan slučaj, a ako je osoba će normalno biti pregledana. Ako ipak nije hitan slučaj tada će ga trijažna sestra uputiti da se javi svom liječniku ili u izvanbolničku hitnu.

"Ukoliko netko doista i dalje inzistira da bude pregledan u tom hitnom prijemu, naš prijedlog će biti da se to plati 150 kuna, a ukoliko dobije ikakvu terapiju, injekciju za bolove ili infuziju, da se taj iznos prepolovi na 75 kuna."

Predsjednik Sabora Reiner uz svog je ministra, dok bivši ministar zdravlja Siniša Varga navodi da se taj model pokazao već neuspješnim u svijetu.

"To je tako svugdje u svijetu", kaže Reiner.

"Financijsko kažnjavanje pacijenata za dolazak u hitnu smtram neprimjerenim, a pogotovo iz političkih sfera, što je HDZ bio taj koji je započeo projekt objedinjenih bolničkih hitnih prijema", rekao je Varga.

U HUBOL-u to pozdravljaju jer smatraju da će se tako rasteretiti bolnička Hitna. Mario Drlje iz Udruge pacijenata ne vidi što bi se tu imalo pozdravljati. Smatra da ministar ne zna koliko ima sirotinje i da se građani žele zaplašiti. Ne može prijeći preko toga da trijažu rade medicinske sestre jer smatra da nisu dovoljno stručne.

"Ako se već inzistira da to radi sestra, onda treba preuzeti potpunu odgovornost. Ako dođe pacijent na hitnu, tražimo da se uvede u propisnik da mu se mora izdati nekakva potvrda da je odbijen. Ako se nešto dogodi, mora se znati točno imenom i prezimenom tko je odgovoran za to", kaže Drlje.

Reforma hitne medicine kreće najvjerojatnije tijekom lipnja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.