Svečana promocija u Zagrebu
Prisegnulo 330 zagrebačkih doktora znanosti i umjetnosti
Svečana promocija 330 doktora znanosti i umjetnosti zagrebačkog Sveučilišta održana je u nedjelju u Hrvatskom narodnom kazalištu (HNK) u Zagrebu.
Čestitajući kandidatima, rektor Damir Boras istaknuo je kako stjecanje akademskoga stupnja doktora znanosti predstavlja ključnu točku i prekretnicu na životnom putu svakoga člana akademske zajednice.
Sustav doktorskoga obrazovanja po njegovim riječima ne stvara samo profesionalne članova akademske zajednice, nego i dostojanstvene građane svijeta koji su temelj napretka svake zajednice.
Sama ceremonija potrajala je satima. Tijekom kretanja povorke od zgrade Sveučlišta do zgrade HNK bio je nakratko zaustavljen promet.
Nakon himne, kandidatkinje i kandidati odjeveni u crne svečane odore izgovorili su tekst prisege te simbolično prebacili na desnu stranu kićanku na kapi, a zatim ih je rektor proglasio doktorima znanosti, te im uručio diplome.
Ceremonija je održana u dva termina, prva u 10 sati, kada su promaknuta 163 kandidata i kandidatkinje i druga u 14 sati, kada je proglašeno 167 kandidatkinja i kandidata.
Od tridesetak sastavnica Sveučilišta u Zagrebu najviše kandidatkinja i kandidata su dali Filozofski fakultet, 61, i Medicinski fakultet, 57, zatim Prirodoslovno-matematički fakultet 29, Fakultet elektrotehnike i računarstva 19, Fakultet strojarstva i brodogradnje 14, Agronomski fakultet 13, Kineziološki fakultet 12, Hrvatski studiji i Pravni fakultet po 11, te Prehrambeno-tehnološki, Šumarski i Veterinarski fakultet po 10 kandidatkinja i kandidata.
Najmanji broj kandidata došao je s Katoličko-bogoslovnog fakulteta, Fakulteta prometnih znanosti i farmaceutsko-biokemijskog fakulteta - po dva, te s Geodetskog i Metalurškog fakulteta - po jedan.
Prema službenim statistikama u Hrvatskoj je 2014. doktoriralo 855 građana od čega 450 žena. Najviše ih je doktorat steklo na području društvenih znanosti 181 i tehničkih znanosti 175.
Ukupno je u Hrvatskoj 6.552 zaposlenika sa statusom doktora znanosti, od kojih su 3.060 žene. Najviše ih radi u visokom obrazovanju, 4.527 od čega 2.014 žene.
U Hrvatskoj je 2012. udio visokoobrazovanih iznosio 15,4 posto. Istodobno, taj postotak u Velikoj Britaniji iznosi 35 posto, a u Švedskoj blizu 30 posto.
Prema službenim podacima EU, prosječno ulaganje u znanost i istraživanje u Europskoj uniji u 2013. godini iznosilo je 2,01 posto bruto proizvoda svih zemalja zajedno.
Najviše su ulagale Finska, 3,31, Švedska 3,30 i Danska 3,06 posto bruto domaćeg proizvoda.
Na tom popisu Hrvatska je pri dnu s 0,81 posto bruto domaćeg proizvoda, a zadnje su Crna Gora s 0,38 i Rumunjska 0,39 posto bruto domaćeg proizvoda.
Vezane vijesti
-
-
-
Od ponedjeljka, 14. ožujka u Zagrebu u primjeni će biti novi vozni red na pojedinim tramvajskim i autobusnim linijama. Time je nezadovoljan Sindikat biciklista
-
Dosadašnja direktorica Službe za kontrolu izvođenja radova u Fondu za obnovu Snežana Penović u petak je preuzela funkciju vršiteljice dužnosti ravnateljice Fonda za obnovu, zamijenivši dosadašnjeg ravnatelja Damira Vanđelića.
Izdvojeno
-
Dalmatinska pjesma i klapski zvuk dobili su posebno mjesto na ovogodišnjem Adventu u Zadru uz nastup Matea Grgata, tenora iz malog mjesta Otok u Dalmatinskoj zagori.
-
Meterolog N1 Bojan Lipovšćak gostovao je u Novom danu gdje je s Mašenkom Vukadinović razgovaro o tome kakvo nas vrijeme očekuje u nadolazećem razdoblju.
-
Film svi vjerojatno znate na pamet, ali evo deset stvari koje niste znali o ‘Sam u kući‘
-
Povodom blagdana Sv. Lucije najmanji bolesnici dobili su prigodne darove kako bi i oni osjetili radost predbožićnog ozračja.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.