Škrlec pozdravlja odluku da CETA-u ratificiraju i nacionalni parlamenti
Odluka da se trgovinski sporazum EU-a s Kanadom odredi kao "mješoviti" te da o njemu glasuju i nacionalni parlamenti je ispravna jer će taj sporazum imati veliki utjecaj na gospodarstvo i građane, ocijenio je zastupnik u Europskom parlamentu Davor Škrlec nakon što je Europska komisija Vijeću EU-a predložila potpisivanje tog sporazuma , priopćio je ured zastupnika .
"Budući da se radi o trgovinskom sporazumu koji može imati veliki utjecaj na europsko gospodarstvo i građane, tretiranje CETA-e kao 'mješovitog sporazuma' jedina je ispravna odluka. Brexit je očito utjecao na promjenu mišljenja Komisije koja ovom odlukom pridaje veću ulogu nacionalnim parlamentima i volji građana država članica u suodlučivanju o tako važnim pitanjima. To je velika pobjeda Zelenih, a i civilnog društva koje se otpočetka snažno zalagalo za transparentnost u pregovorima i poštivanje visokih standarda demokracije. Vjerujem kako će Komisija primijeniti iste kriterije i u slučaju sklapanja Transatlantskog trgovinskog i investicijskog sporazuma (TTIP) sa SAD-om”, ocjenjuje zastupnik Škrlec koji je član Izaslanstva Europskog parlamenta za odnose s Kanadom.
Europska komisija je 5. srpnja Vijeću EU-a službeno predložila potpisivanje i sklapanje sporazuma o slobodnoj trgovini između EU-a i Kanade pod nazivom Sveobuhvatni gospodarski i trgovinski sporazum ili CETA. Komisija je odlučila predložiti CETA-u kao “mješoviti” sporazum jer želi ubrzati proces i omogućiti potpisivanje sporazuma tijekom sljedećeg sastanka na vrhu između Europske unije i Kanade u listopadu.
Sporazum će u potpunosti stupiti na snagu nakon što ga sklope EU, na temelju odluke Vijeća i uz suglasnost Europskog parlamenta, te sve države članice nakon provedbe odgovarajućeg nacionalnog postupka ratifikacije. CETA-om se od prvog dana ukidaju gotovo sve carine, što će europskim poduzećima omogućiti da uštede stotine milijuna eura godišnje i istodobno donijeti izravne koristi europskim potrošačima u vidu smanjenja cijena i većeg izbora proizvoda uvezenih iz Kanade.
CETA sadržava i stroga pravila o zaštiti radničkih prava i okoliša. Obje su se strane obvezale da u nijednom trenutku neće ugroziti visoke standarde EU-a zbog komercijalnih interesa, već da će zajednički raditi na poticanju drugih zemalja diljem svijeta, posebno onih u razvoju, da povise svoje standarde, navodi ured zastupnika.
Vezane vijesti
-
Sveobuhvatni gospodarski i trgovinski sporazum (CETA) između EU-a i Kanade, koji će po podacima Europske komisije, europskim poduzećima godišnje uštedjeti 590 milijuna eura carina koje plaćaju na robu koju izvoze u Kanadu privremeno stupa na snagu u četvrtak 21. rujna.
-
Hrvatska i Kosovo žele osnažiti trgovinsku razmjenu koja je u 2016. iznosila 68 milijuna eura, suglasili su se u četvrtak u Zagrebu hrvatski premijer Andrej Plenković i kosovski predsjednik Hashim Thaci
-
Na svečanom otvorenju ELFS dućana u Frankfurtu vladala je velika gužva
-
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.