Amandman izglasan danas
Kontrola oružja - Eurozastupnici pojasnili pravila za dozvole i zaštitne mjere
Države članice EU-a morat će uvesti strože kontrole za oružja s manevarskim streljivom, kako bi se spriječila njihova konverzija u vatreno oružje, stoji u amandmanima odbora za unutarnje tržište izglasanima u srijedu na nacrt ažurirane direktive o vatrenom oružju EU-a.
Promjene odobrene od zastupnika Europskog parlamenta osiguravaju da svako oružje koje je pretvoreno u oružje s manevarskim streljivom i dalje bude pokriveno pravilima o kontroli naoružanja EU-a.
Time se zatvaraju postojeće rupe u zakonu koje su postale vidljive nakon prošlogodišnjih terorističkih napada u Parizu. Direktiva EU-a o vatrenom oružju, koja se provodi od 1991. godine i dopunjena je 2008. godine, propisuje uvjete pod kojima fizičke osobe mogu zakonito steći i posjedovati oružje ili ga prenijeti u drugu državu članicu EU-a.
"Europska komisija predložila je reviziju trenutne direktive i potaknula zabrinutost zbog neodgovarajuće izrade i mogućih neželjenih posljedica za građane koji poštuju zakone. To je izazvalo značajnu zabrinutost javnosti, koju je svojim amandmanima Odbor za unutarnje tržište nastojao riješiti. Mnogo posla po tom pitanju napravljeno je u Europskom parlamentu. Pokušali smo riješiti probleme izražene od strane građana, kako bismo bili sigurni da oni mogu nastaviti sa svojim sportovima, vojnim uprizorenjima i tradicionalnim lovom", rekla je predsjednica Odbora za unutarnje tržište i izvjestiteljica Vicky Ford (ECR , UK).
Kontrola oružja s manevarskim streljivom
Države članice EU morat će uvesti strože kontrole akustičnog oružja s manevarskim streljivom, navode zastupnici Europskog parlamenta. Svako oružje koje je pretvoreno u ono s manevarskim streljivom nastavlja biti predmetom pravila o kontroli naoružanja EU-a, zbog rizika povezanih s njima, sukladno izglasanim amandmanima Odbora.
Konverzija ove vrste oružja vidi se kao ozbiljan problem u velikom broju država članica EU- a i postoje mnogi dokumentirani slučajevi, prema izvješću Službe za istraživanje Europskog parlamenta. Bilo je rupa u zakonima u postupanju prema ovoj vrsti oružja, a zastupnici Europskog parlamenta žele ih popraviti ovim amandmanima.
Nepovratna deaktivacija
Europski standardi koji bi trebali osigurati da deaktivacija vatrenog oružja bude neopoziva uvedeni su u studenom prošle godine, no mnogi problemi tehničke prirode bi mogli otežati njihovu provedbu. Oni su razjašnjeni u tekstu Odbora.
Adresiranje zahtjeva građana koji se pridržavaju zakona
Prijedlog Komisije bi dodao različite vrste vatrenog oružja legalno korištenog u svrhe lova i sportskog streljaštva na popis oružja "A kategorije" - oružja zabranjenog za civilnu uporabu. Prijedlog Odbora za unutarnje tržište ograničava „A kategoriju“ na vatreno oružje sa specifičnim karakteristikama, poput poluautomatskog oružja kapaciteta više od 21 metka bez ponovnog punjenja, te određenih sklopivih ili teleskopskih oružja.
"Sportski strijelci su izrazili zabrinutost zbog nacrta Komisije, tako da Parlament predlaže opciju po kojoj bi države članice bile u mogućnosti određivanja izuzetaka ukoliko su strijelci članovi priznatih klubova koji se natječu“, pojasnila je Ford.
Odluka nema utjecaja na vatreno oružje obično korišteno za kontrolu štetočina (spada u kategoriju B).
Amandmani zastupnika također omogućavaju izuzeća za vojne rezerviste, muzeje i kolekcionare, ali pod strogim uvjetima.
Nacionalni sustavi nadzora, praćenost i razmjena informacija
Zastupnici su odobrili "nadzorni sustav" koji se treba uspostaviti na nacionalnoj razini za izdavanje i obnovu dozvola te nove odredbe o prodaji online i na daljinu. Maksimalno petogodišnje trajanje dozvole za nošenje vatrenog oružja neće se odnositi na države koje imaju kontinuirani nadzorni sustav, navodi se u tekstu odobrenom u Odboru.
Sve informacije potrebne za praćenje i identifikaciju vatrenog oružja morat će biti zapisane na neodređeno razdoblje i biti stavljene na raspolaganje svim ovlaštenim tijelima. Zastupnici su dodali i pravila kojima se zahtijeva učinkovitija razmjena informacija među državama članicama.
Sljedeći koraci
Odbor je odobrio zakonodavnu rezoluciju s 27 glasova za i 10 protiv te jednim suzdržanim. O mandatu za otvaranje pregovora s Vijećem ministara EU glasovat će se nakon ljetne stanke. Pregovarači parlamenta, na čelu s izvjestiteljicom Vicky Ford, zatim će početi razgovore sa slovačkim predsjedništvom Vijeća.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.