Događaji

U slučaju većih katastrofa angažirali bi se potencijali države

Potres - što u slučaju katastrofe

Potres - što u slučaju katastrofe
Foto: Javno.hr

Nakon prirodne katastrofe koja je pogodila središnju Italiju te uzela na desetke života, lagano podrhtavanje tla osjetilo se i u pojedinim dijelovima naših otoka i obale. Dovoljno da se u ljude uvuče strah i panika. Iz Državnog seizmološkog zavoda, dežurni seizmolog, Tomislav Fiket:

"Kad je ovako jači potres, osjeti se na širem području. Bilo je dojava iz Zagreba, Paga, čak i u Makedoniji, Bosni, Ljubljani… Dakle, osjetilo se širom regije. Problem je u tome što ako ste u nekakvoj zgradi na višem katu, osjetit ćete više potres pošto se zgrada ljulja."

Potres je nemoguće predvidjeti, no prema procjeni ugroze od velikih katastrofa, Zadar i njegovu okolicu ne bi smio pogoditi potres velike razorne moći. Statistički podaci govore da je najviše potresa pogađalo Vir, Ugljan, Pašman, Dugi otok i Kornati, pa Zadar, Zemunik i Benkovac:

"Potresi se u Hrvatskoj događaju svakodnevno, razlika je samo u intenzitetu, odnosno magnitudi potresa. Mi bilježimo nekoliko tisuća potresa godišnje, tako da potresi na našem području nisu nikakva rijetkost. Nema pravila, dakle ne postoji mjesto gdje će se sigurno dogoditi jači potres, ne možete ga baš locirati točno.", rekao je Tomislav Fiket.

Procjene ugroze od potresa rađene su na osnovu povijesnih saznanja unutar poslijednjih 500 godina. Prema stručnoj analizi, malo je vjerojatno da strada stari dio grada, jer su zgrade građene nakon bombardiranja u Drugom svjetskom ratu i otpornije su na potrese. Procjene ugroze za Zadar i bližu okolicu idu do jačine od 6 stupnjeva Richterove ljestvice, kaže pročelnik Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Zadar, Siniša Filipović:

"Jedinice lokalne samouprave imaju svoje stožere. One su dužne izraditi i usvojiti procjene ugroženosti. Dakle prema onome što su stručnjaci napisali i stavili u te procjene, Zadarska županija se za nekakav povratni period od 500 godina, nalazi između 6. I 8. Stupnja Mercalli-Cancani skale."

Ipak, u slučaju takve katastrofe u Zadru je prvi zapovjednik gradonačelnik koji treba odmah mobilizirati stožer za upravljanje kriznom situacijom. Stožer koordinira gradske komunalne službe, koje prve izlaze na teren. Najvažnije je brzo reagirati, da se spasi što više ljudi:

"Brza reakcija je važna unutar 48 sati. Tako je procijenjeno da čovjek ako je zatrpan može izdržati dan do dva. To bi naravno, na lokalnoj razini odradili vatrogasci, hitna medicinska pomoć, Crveni križ, isto kao i postrojbe Civilne zaštite koje imaju jedinice lokalne samouprave i njihovi povjerenici da bi se svi zajedno angažirali radi pomoći ugroženim stanovnicima", kazao je pročelnik Filipović.

Zadarska ispostava Državne uprave za zaštitu i spašavanje ima postrojbu koja bi odmah mogla pristupiti spašavanju plitko zatrpanih. Također postoji i logistička postrojba sa šatorima za evakuaciju. Zadarska županija ima postrojbu koja može odgovoriuti izazovima katastrofa srednje vrste, kao i regionalni centar Državne uprave za zaštitu i spašavanje u Splitu.

U slučaju većih katastrofa angažirali bi se potencijali države, od specijaliziranih postrojbi s tragačkim psima do izgradnje velikih naselja. Dodajmo ovome kako je nakon velikog potresa 1963. u makedonskom Skoplju, bivša Jugoslavija imala najstrože propise u Europi vezane za otpornost građevina na potrese. Međutim, ta „strogoća” je u međuvremenu nešto opala, pa je tek od 2009. godine Republika Hrvatska službeno krenula slijediti europske propise gradnje, gdje zgrade trebaju izdržati potres jačine 10 stupnjeva po Richteru.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.