Crna Kronika

tužna vijest

Na zadatku umro fotoreporter Srđan Vrančić Vrana

Na zadatku umro fotoreporter Srđan Vrančić Vrana
Freepik

Fotoreporter stare garde, koji je doslovce radio do posljednjeg daha, Srđan Vrančić Vrana umro je u pedeset sedmoj godini života, na novinarskom zadatku kod mjesta Molunat u Konavlima, gdje je ronio u sklopu istraživačko-novinarskog projekta proučavanja podmorja Scuba Skener.

Fotografijom se aktivno bavio od 1979., a najviše reporterskom, sportskom i političkom fotografijom. Svoje prve radove prezentirao je početkom 80-tih u omladinskom listu “Val”.

Srđan Vrančić rođen je u Rijeci, 1. rujna 1965. godine. Cijeli život vezan mu je uz fotografiju i novinarstvo, a jedan je i od osnivača Jutarnjeg lista. Pet godina je obavljao funkciju urednika fotografije u JL-u, dok je zadnjih godina radio u Foto-news agenciji Cropix. Za potrebe izdanja EPH, odnosno Hanza media, izvještavao je kao fotograf i novinar iz ratova u: Afganistanu, Srbiji-Kosovu, Libiji, Libanonu-Siriji, Krimu, Ukrajini, s antiglobalističkih nemira u Pragu, prosvjeda u Istanbulu… Bio je i izvjestitelj i s velikih sportskih događanja, kao što su olimpijada u Torinu, svjetskih i europskih prvenstva u nogometu, natjecanja u svjetskom kupu i svjetskih prvenstava u skijanju, s utrka F1 i mnogih drugih događaja. Njegove su fotografije dijelom postave u nekoliko muzeja: Muzej grada Rijeke, Muzej ratne fotografije u Zagrebu, Hrvatski školski muzej…

Hobistički se bavio podvodnom fotografijom od kraja osamdesetih, dok je aktivnu sportsku ulogu u Hrvatskom ronilačkom savezu započeo 2014. Zadnjih godina stalni je osvajač medalja, a 2017. osvojio je Prvenstvo Hrvatske u podvodnoj fotografiji. Iste godine na Kupu Hrvatske bio je drugoplasirani. Sudionik je ekskluzivnog finalnog natjecanja UWPM u Egiptu 2018. Na Svjetskom prvenstvu u podvodnoj fotografiji, pod pokroviteljstvom CMAS-a (Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques), na Tenerifima 2019., kao član hrvatske reprezentacije osvojio je srebrnu medalju, dok je pojedinačno bio četvrti. Pobjednik je u hrvatskom dijelu Underwater Photo Marathona (2020), dok je u internacionalnom zauzeo 11 mjesto. Ronio je u Andamanskom moru i Tajlandskom zaljevu, Raja Ampat u Indonezijai, Tenerifima, Crvenom moru, Socorro Revillagigedo, Cenoteu i Karibima.

Ljubav prema moru i podmorju Vrana je iskazivao je cijeli život. – Gotovo svih pet i pol desetljeća svog života imao je nezadrživu potrebu glavu gurati pod morsku površinu, a kad se to spojilo s njegovom ljubavi prema fotografiji, dobili smo prvoklasnog podvodnog fotografa koji nas već godinama osvaja svojim prizorima iz tajanstvenih morskih prostranstava, napisao je u jednoj reportaži o Vraninoj strasti novinar Tomislav Kukec. Vrana je bio i veliki ljubitelj skijanja te nije bilo novinarskih skijaških susreta i natjecanja na kojima ne bi osvojio poneku medalju. Volio je natjecanja, a i ove godine se kandidirao i za novinarsku nagradu Velebitska degenija, koju je dobio prije dvije godine za fotografiju bicikla kojeg izvlače s morskog dna. Dobitnik je najbolje sportske fotografije Zbora fotoreportera za 2014. godinu.

Vrančić je bio vrlo angažiran i kao dugogodišnji sindikalni povjerenik u Jutarnjem listu te je bio i jedan od autora Kolektivnog ugovora u tom dnevnom listu, prvog takve vrste potpisanog s privatnim izdavačem u hrvatskim medijima. Kao predstavnik zaposlenih obnašao je dužnost člana Nadzornog odbora Hanza media. Hrvoje Zovko u ime Hrvatskog novinarskog društva izrazio je sućut obitelji, kolegama i prijateljima prerano preminulog Srđana Vrančića, objavio je HND.


Reci što misliš!