Najgore na Jadranu
Veza između turizma i kriminala: Što više turista, to više provala i krađi
Postoji veza između rasta turizma i porasta imovinskog kriminala pokazalo je novo istraživanje Vedrana Rechera i Ivice Rubila s Ekonomskog instituta u Zagrebu.
Njihov rad "More Tourism, More Crime: Evidence from Croatia" ("Više turizma, više kriminala: Dokazi iz Hrvatske") objavljen je u uglednom međunarodnom znanstvenom časopisu Social Indicators Research, javlja Novac.hr.
Jedan posto rasta turističkih noćenja povezan je s 0,34 posto povećanja imovinskog kriminala, stoji u objavljenom radu. Pod imovinskim kriminalom podrazumijeva se zbroj sitnih krađi, pljački i provala. Drugim riječima, turistička aktivnost povećava broj imovinskih delikta.
Pritom su poseban fokus posvetili prostoru pa su pratili broj turističkih noćenja te prijavljenih slučaja džeparenja, pljački i provala u obalnim i kontinentalnim županijama i u Gradu Zagrebu.
Povezanost izraženija na moru
Istraživanje je pokazalo da je ta veza znatno izraženija u morskim županijama, u kojima Hrvatska bilježi najveći broj turista, nego u kontinentalnim krajevima, iako je veza između rasta kriminaliteta i rasta turizma prisutna u cijeloj državi.
Na temelju dobivenih rezultata ne može se, pojašnjavaju autori, govoriti o izravnoj uzročno-posljedičnoj vezi u smislu da rast turizma uzrokuje porast stope kriminala. Ipak, pišu, rezultati su relevantni. Oni sugeriraju da turistički rast doprinosi porastu kriminala, „a rezultati su daleko od trivijalnih”, pišu u analizi Recher i Rubil.
"Prihvatimo li da čvrsta veza između turizma i kriminala koju smo utvrdili predstavlja dokaz za to da više turizma dovodi i do više kriminala, ova analiza je i strateški relevantna" stoji u njihovom članku.
Autori predlažu da bi bolji razmještaj policijskih službenika tijekom godine po različitim županijama, ovisno o njihovoj turističkoj posjećenosti, mogao ublažiti takvu vezu, iako se odmah i ograđuju "kako za to nemaju konkretne podatke". Korisno bi moglo biti i informiranje turista o najčešćim tipovima kriminala kako bi se umanjila šansa da uopće budu opljačkani, i to posebno na onim mjestima koja su često jako napučena poput zračnih luka, autobusnih i željezničkih kolodvora.
Ne odgovore li nadležne institucije na vrijeme na ovakve pokazatelje s konkretnim mjerama, rast turizma mogao bi, zaključuju autori, prouzročiti negativne društvene učinke poput rasta imovinskog kriminala, smanjenja dobiti od turizma, ali i potencijalno naštetiti dugoročnoj turističkoj budućnosti Lijepe Naše, piše Novac.hr.
Izdvojeno
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
-
Predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin rekla je u petak kako sumnja da iza difamacijskih objava protiv nje stoje neke političke stranke, a među autorima dezinformacija navela je Dominika Alpeza, Dejana Kljajića i Vinka Kojundžića, najavivši da će Kojundžića tužiti zbog širenja laži.
-
Premijer Andrej Plenković u petak je pozvao stranku Možemo! i njihovu predsjedničku kandidatkinju Ivanu Kekin da se smire i prestanu histerizirati jer se nikakva HDZ-ova nevidljiva ruka njima ne bavi na način na koji 'možemovci' sugeriraju u svojim objavama.
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
Reci što misliš!