Trgovina ljudima
Od trgovanja ljudima 12 milijardi dolara godišnje
Još jedan problem koji zabrinjava stručnjake u Hrvatskoj, ali i u svijetu, je povećanje trgovanja muškarcima radi radne eksploatacije
Prema istraživanjima Međunarodne organizacije za migracije i dugogodišnjim praćenjem problematike trgovanja ljudima, došlo se do alarmantnih podataka kako Hrvatskoj, uz trgovanje ljudima zbog radne eksploatacije, prosjačenja i prostitucije, prijeti i trgovanje ljudima radi prodaje organa.
Premda u Hrvatskoj nije primijećena ta pojava, a zabilježeno je čak 69 žrtava trgovanja od 2002. godine otkada je osnovan Vladin Nacionalni program suzbijanja trgovine ljudima. Činjenica je kako se policije u regiji susreću s problemom ilegalne prodaje organa te da se od trgovanja ljudima i prodaje organa okreću sve veće svote novaca, čime trgovina ljudima opasno 'prijeti' da po zaradi s trona skine trgovinu oružjem i drogom.
Općenito se od trgovanja ljudima godišnje 'okrene' oko 12 milijardi dolara. Još jedan problem koji zabrinjava stručnjake u Hrvatskoj, ali i u svijetu, je povećanje trgovanja muškarcima radi radne eksploatacije. U zadnje tri godine više od 20 posto otkrivenih žrtava radne eksploatacije bili su muškarci, dok je taj postotak prije desetak godina iznosio do pet posto.
Hrvatska se policija suočena s potencijalnim opasnostima priprema u skladu s praksom i standardima Europske unije. Stoga će u odlučnu borbu protiv traffickinga, uz postojeće snage, rasporediti 27 specijalno obučenih trenera koji će svoje znanje prenijeti kolegama te 350 policijskih službenika za nezakonite migracije u policijskim upravama i postajama, s težištem i na graničnoj policiji. Naime, upravo oni ostvaruju prvi kontakt s potencijalnom žrtvom, ali isto tako i trgovcima, odnosno krijumčarima ljudima.
To će se naročito odraziti kada Hrvatska uđe u Europsku uniju, čime će njena granica postati i granica EU-a te će pojačani nadzor biti i te kako potreban. Stoga je edukacija granične policije od velike važnosti, ali i drugih dijelova policije na cijelom teritoriju. Jer će Hrvatska ulaskom u EU od tranzicijske zemlje postati zemlja odredišta, a time cilj potencijalnim žrtvama, kao i novo 'radno mjesto' trgovcima i krijumčarima ljudima.
Zato će veliku ulogu imati i mobilne jedinice granične policije koje patroliraju na mračnijim i nedostupnijim područjima. Ravnatelj hrvatske policije Marijan Benko istaknuo je kako je za borbu protiv traffickinga potrebno stalno usavršavanje djelatnika, jer je to težak izazov i za policiju, ali i za Državno odvjetništvo i sudove. Jedan od projekata čiji je cilj suzbijanje traffickinga je i »Obuka policijskih službenika MUP- a Republike Hrvatske u području trgovanja ljudima i krijumčarenja migrantima«.
O njegovoj važnosti i implementaciji dovoljno govori podatak da je proveden u suradnji Uprave za granicu MUP-a i Međunarodne organizacije za migracije (IOM), a u sklopu Vladina Nacionalnog programa za suzbijanje trgovanja ljudima.
Potražnja i cijene ljudskih organa u porastu
Zabrinjavajući su podaci da je na globalnoj razini zamijećen porast od 20 posto u trgovanju ljudima zbog prodaje organa te da je u nama susjednoj BiH bilo slučajeva traffickinga zbog prodaje organa. Prema istraživanjima institucija susjednih zemalja, koje se bore protiv 'pošasti' današnjeg doba, cijene organa na ilegalnom tržištu u stalnom su porastu. Tako se nudi od 300 eura za bubreg, 600 eura za jetru, 300 eura za kožu, 400 eura za pluća te od 1000 eura za mozak.
Vezane vijesti
-
Stotinjak ljudi napalo je policajce dok su ukrcavali 34 imigranta u kombije, nakon što su se proširile glasine da su policajci "prodali" imigrante trgovcima ljudima za 100 dolara po osobi
-
-
Trgovina djecom vođena je iz jednog logora Roma u blizini Napulja, a uhićeni su talijanski i rumunjski državljani
-
Izdvojeno
-
Seljačka tržnica Zadarske županije slavi 11. rođendan i tim povodom najavila je program u subotu, 14. prosinca!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Nezavisna kandidatkinja za predsjednicu Hrvatske Marija Selak Raspudić podržala je u srijedu obrazovne radnike koji traže veće plaće, ustvrdivši da njihov položaj mora biti u centru politika, a na listu prioriteta uvrstila je i razvoj vojne znanosti i vojnog obrazovanja.
-
Domaći turisti su s 206,1 tisućom dolazaka u studenom ostvarili porast od čak 30 posto, a slično ili 30,3 posto više ostvarili su i noćenja odnosno 413,7 tisuća.
Reci što misliš!