Crna Kronika

Kućna radinost

Splitski tinejdžer proizvodi improvizirani dinamit

Splitski tinejdžer proizvodi improvizirani dinamit

Kada bi ga se stavilo u cijev, prilikom paljenja fitilja došlo bi do eksplozije nezamislivih razmjera

U garaži jednog osamnaestogodišnjeg Splićanina nedavno je zaplijenjena veća količina legalnih tvari od kojih je jednostavno proizvesti najjače eksplozive poput HTMD-a, TNT-a i dinamita, za koji tvrdi da je deset puta razorniji od industrijskog, piše tportal.hr.

Dok još traje kriminalistička obrada šokantne likvidacije Ive Pukanića, a istražitelji tragaju za bombašima vičnim rukovanju eksplozivom, javnosti je manje poznat podatak da je splitska policija nekoliko puta intervenirala u kućnim laboratorijima, gdje se već više puta proizveo improvizirani dinamit.

Mladi Splićanin znakovitog nadimka Bengalka tvrdi da je s opasnim kemikalijama eksperimentirao iz čiste znatiželje i strasti prema kemiji. Od malih se nogu, kaže, rado igrao vatrom i petardama, rastavljao rakete i bušio metke, a danas, u vlastitom labosu, od osnovnih kemikalija proizvodi neke od najeksplozivnijih spojeva.

'Bengalka', koji se namjerava školovati za pirotehničara, Slobodnoj se žali kako ga je 'sila zakona pretekla i omogućila mu daljnje eksperimentiranje s izradom eksploziva'. Prethodno je tri-četiri godine proučavao i skupljao literaturu, a onda počeo izradu najjednostavnijih spojeva kao što je spajanje baruta, zatim, preko termita i dimnih raketa s bojnom glavom došao sam do eksploziva koji su najopasniji.

Nevjerojatna je činjenica da se većina ekstremno opasnih i štetnih kemikalija može jednostavno nabaviti u samoposlugama, ljekarnama ili trgovinama boja i lakova. Kemijskim spajanjem acetona za skidanje laka s noktiju, hidrogena za izbjeljivanje kose i solne kiseline za čišćenje sanitarija nastaje inicijalni eksploziv bijele boje koji, kada se zapali na otvorenome, nestane u vatri.

Kada bi ga se stavilo u cijev, prilikom paljenja fitilja došlo bi do eksplozije nezamislivih razmjera.

Bengalka je tako, koristeći 97-postotnu sumpornu kiselinu, imao ozbiljne probleme s kožom nakon što je kiselina progorila rukavice, dok mu je nitratna kiselina uzrokovale probleme s očima, plućima i krvarenje iz nosa.

Dok se tijekom nastave kemije izvode neki od najjednostavnijih pokusa, školarci sve češće istraživanja nastavljaju kod kuće, nerijetko skrivajući kemikalije koje su kriomice pohranili u spavaću sobu. Roditelji nisu ni svjesni što se događa dok neki od eksperimenata ne pođe po zlu.


Reci što misliš!