Crna Kronika

Država im obnovila kuću

Srpskoj obitelji srušili zid, porazbijali pola kuće i ostavili im natpis "Srbe na vrbe"

Srpskoj obitelji srušili zid, porazbijali pola kuće i ostavili im natpis

Od predsjednika Mjesnog odbora Ričine, Željka Jelčića, stiglo je nadasve nebulozno i bizarno objašnjenje situacije. Smatra da problem nije na nacionalnoj osnovi nego u putu do dječjeg igrališta

Srpskim obiteljima Sladaković i Žeželj svaki put se zacrni pred očima kad dođu pred obiteljsku kuću u Ulici don Stipana Sorića na području zadarskih Ričina. Naime, na kući koju im je država obnovila krajem prošle godine, uporno ih dočekuju natpisi poput "Srbe na vrbe", "Ubij Srbina" ili "Ubij četnika". Vandali im nerijetko porazbijaju prozore i vrata, a sad su uspjeli srušiti i zid.

Jovanka Sladaković iz Beograda i njen rođak Nikola Žeželj su vlasnici velike obiteljske kuće, površine 450 metara kvadratnih. Kuću su početkom sedamdesetih zajednički podigli njihovi roditelji i u njoj su živjeli sve do 1991. godine kada je Jovanka preselila u Beograd, a Nikola u Ervenik. Kuća je u ratu bila spaljena i minirana, a na osnovu nedavno pronađenih šprica Jovanka navodi da su je donedavno vjerojatno koristili i lokalni narkomani. Država im je obnovila prizemlje, drugi kat i potkrovlje, a obitelj Žeželj sama obnavlja prvi kat.

"Dobili smo nove prozore, stakla, grilje, opremljene zahode. A onda me iza Uskrsa, tamo pred izbore, zvala susjeda da nam je kuća oštećena i da bi je trebalo popraviti. Nisam znala o čemu govori dok nisam došla u Zadar. Sva su stakla bila razbijena, prozori razvaljeni, zahodi polomljeni. Rekla sam, ok, kupit ću sve novo i popraviti kao da se ništa nije dogodilo. Međutim, prije 20-tak dana netko je sva vrata u kući razvalio nogom i išarao ih grafitima: `Srbe na vrbe`, `Ubij Srbina`, `Ubij četnika`, `NDH`. Opet nisam htjela zvati policiju, a onda su nam u srijedu razbili zid. E tada sam pukla", ispričala je Sladaković Slobodnoj Dalmaciji.

"Bilo je poslijepodne, oko 16 sati. Mi smo baš zidali zid u dvorištu koji nas dijeli od kvartovskog igrališta kad nam je prišao geometar Mario Ercegović s velikim psom, rekao da je vlasnik susjedne parcele i pitao nas imamo li papire i geometarsku izmjeru za to što radimo. Tražio je od nas da više ne zidamo ni centimetra jer će u protivnom sve srušiti. Rekao sam mu da samo obnavljamo zid na 30 godina starim temeljima. Njega je to iziritiralo, rukom je odgurnuo i srušio nekoliko blokova i otišao", ispričao je Nikola Žeželj.

Došla je policija koja je odobrila nastavak gradnje, ali zid je nekog i dalje "bockao u oči". Te noći, oko 1.30 sati, trojica muškaraca su počela rušiti zid, a dvojica su im čuvala stražu na motoru.

Ercegović, vlasnik tvrtke Geonig Zadar, Slobodnoj Dalmaciji je rekao kako nema ništa s rušenjem zida tijekom noći: "Taj su zid počeli zidati bez pitanja i jednim su dijelom ušli na moju parcelu. Kasnije sam čuo da je zid srušen preko noći. S tim nemam nikakve veze".

Policija je protiv Ercegovića podnijela prekršajnu prijavu zbog naročito drskog ponašanja, a dobio je i zabranu približavanja Žeželju.

Od predsjednika Mjesnog odbora Ričine, Željka Jelčića, stiglo je nadasve nebulozno i bizarno objašnjenje situacije. Smatra da problem nije na nacionalnoj osnovi nego u putu do dječjeg igrališta!

"Kako sve do danas praktički nitko nije živio u toj kući godinama, stvorila se navika djece da do igrališta prolaze kroz njihovo dvorište. A sad im je taj put zatvoren. Istina, Grad Zadar se pokušao nagoditi i otkupiti im kuću i zemljište za potrebe proširenja igrališta, ali su odustali jer je kuća bila u programu obnove. U međuvremenu je grad pristupnu cestu do igrališta osigurao sa suprotne strane, iz ulice pored Lesnine. Ako oni tvrde da je za rušenje zida kriva nacionalna osnova, onda ću i ja drukčije govoriti jer Nikola već pet godina tu dolazi automobilom iz Beograda i nikada mu se ništa nije dogodilo, niti ga je itko provocirao. Jednostavno ga je netko nagovorio da u tri dana digne zid visok dva metra, bez da ikoga od susjeda pita za suglasnost. Osim toga, nije me htio poslušati i ostaviti 80 centimetara za privremeni prolaz do igrališta dok se ne pronađe trajno rješenje.


Reci što misliš!