Crna Kronika

Ugljan, ilegalni kamenolomi

Razbili mu auto jer je upozoravao na ilegalni kamenolom na Ugljanu?

Razbili mu auto jer je upozoravao na ilegalni kamenolom na Ugljanu?

Na Fiat Bravi razbijeno je vjetrobransko staklo, a nestala su i sva tri brisača

Na sam Uskrs u Sutomišćici je kamenom razbijen i vjetrobran Fiat Brava u vlasništvu Alena Pršuta koji vjeruje kako je to odmazda za njegovu ulogu u zaustavljanju rada ilegalnog kamenoloma  u vlasništvu tvrtke Heres Ugljan.

 

Na Fiat Bravi razbijeno je vjetrobransko staklo, a nestala su i sva tri brisača. Policija je zaprimila dojavu o ovom incidentu i zasad se traži nepoznati počinitelj napada, piše Slobodna Dalmacija.

- Policiji sam iznio sumnju da se radi o napadu na mene zbog akcija koje sam organizirao oko zaustavljanja nelegalno vađenja kamena u ilegalnom kamenolomu iznad Sutomišćice. To je uvjeren sam i poruka svim Sutomišćanima što će im se dogoditi ako se odluče svjedočiti o ovom slučaju, kaže Alen Pršut koji je svoje sumnje dostavio i USKOKU.

Nedavno je, naime, na temelju nalaza rudarskog inspektora koji je na teren došao nakon inicijative grupe Sutomišćana, policija osumnjičila direktoricu Heresa Miru Barišić za protupravnu eksploataciju kamena.

Pršutu je nanesena šteta od oko dvije tisuće kuna, no zanimljivije od toga su okolnosti cijelog slučaja jer se ovakav napad po prvi put dogodio u ovom mirnom mjestu.

Oko ilegalne eksploatacije kamena na predjelu Bučolić gdje je nekada bila gusta šuma a sada je rupa u prostoru koja bode oči, već nekoliko godina traje zategnuta situacija. Tim je kamenom nasuta mjesna uvala i izgrađena marina, korišten je i za nasipanje nove trajektne luke Preko.

Kad je rudarski inspektor ispitivao situaciju, načelnik Preka Ante Jerolimov i direktor komunalnog poduzeća Otok Ugljan Branko Kolega izjavili su da ne znaju tko vadi kamen i gdje je upotrijebljen.

Policija je na koncu prijavila direktoricu tvrtke Heres za nelegalnu eksploataciju 46.200 prostornih metara tehničko-građevinskog kamena, a po toj je prijavi država oštećena za 1,386.000 kuna.

- U biti je to legalizacija nelegalnog vađenja kamena jer se po cijeni od 30 kuna po prostornom metru kamen naplaćuje u legalnim kamenolomima na kopnu, a ovdje se radi i o devastaciji prirode i o protupravnom vađenju kamena koji se na otoku ne smije vaditi i koji je inače puno skuplji kad se doveze s kopna, kaže Pršut uvjeren da je iznošenjem ovih stvari u javnost ugrozio interes mnogih koji su imali koristi od vađenja kamena kod Sutomišćice.


Reci što misliš!