Nacistički zločinci
Raste broj progona nacističkih zločinaca
Prošle godine ih je osuđeno 5
U izvještaju “Simon Wiesenthal Centera” (SWC) stoji da je u prošloj godini povećan broj istraga protiv nacističkih ratnih zločinaca. Tako su od travnja 2009. do ožujka 2010. godine diljem svijeta pokrenute 852 istrage, a godinu dana prije “samo” njih 608.
U SWC-u najvišu ocjenu za veliki trud u progonu bivših nacista daju Njemačkoj, što je prvi put da je pohvaljena neka država osim SAD-a. Godina 2010. druga je uzastopce s povećanim brojem istraga.
Prema riječima dr. Efraima Zuroffa, voditelja ureda SWC-a u Jeruzalemu, postojala su i dva sumnjiva slučaja ratnih zločina iz Drugog svjetskog rata koja su se istraživala tijekom 2009./2010. u Velikoj Britaniji, no Scotland Yard nije ih dokazao.
Podnoseći izvješće, dr. Zuroff je objasnio: “Jasno je da je došlo vrijeme u kojem je ovaj posao moguće obavljati i progoniti pripadnike nacizma iz Drugog svjetskog rata. To je ohrabrilo i motiviralo države s političkom voljom da se bore protiv nekadašnjih nacista.
Danas postoji veća senzibiliziranost ljudi za holokaust i kriminalne radnje koje su se tada događale, a osim toga, danas više znamo o tom razdoblju. Uzrok napretka je, među ostalim, i promijenjena politika kaznenog progona u Njemačkoj.”
“Iako u Njemačkoj još uvijek postoje određene teškoće, zbog velikog napretka koji je ostvaren morali smo joj dodijeliti najvišu ocjenu. Na taj smo način željeli pokazati da smo zadovoljni njezinim radom. U Njemačkoj se broj procesuiranih slučajeva dramatično povećao s 27 u 2008./09. na 177 u 2009./10.”, dodao je Zuroff.
Austrija je bila najgora među svim državama u pogledu progona nekadašnjih nacista, tako da u više od 30 godina pred sud nije izvela ni jednog, iako više sumnjivaca živi unutar njezinih granica.
Među najpoznatijim je slučajevima nekadašnji šef hrvatske policije Milivoj Ašner, optužen za deportaciju stotina žrtava u sigurnu smrt. On je u Hrvatskoj bio optužen, ali Austrija je odbila njegovo izručenje.
No, unatoč tome, broj sumnjivih slučajeva narastao je s pet na 28, a u Austriji je osnovana i radna skupina koja sada provjerava hoće li neki od njih izići i pred sud, piše slobodna dalmacija .
Ovo je deveto godišnje izvješće, prema kojemu je od 2001. godine diljem svijeta protiv nacističkih vojnih zločinaca podignuto 78 optužnica, najviše u SAD-u, koji je prošle godine dobio najvišu ocjenu za svoj rad. U razdoblju 2009./2010. zbog ratnih je nacističkih zločina osuđeno pet osoba, tri u odsutnosti u Italiji, te dvije u Njemačkoj.
Vezane vijesti
-
Nacistički simboli i pozdravi zakonom su zabranjeni u Njemačkoj
-
Trećeg dana kopanja na jednom mjestu u blizini češke granice potraga još ne daje rezultata
-
Njemačka policija u subotu je prekinula nedopuštenu kampanju cijepljenja u zračnoj luci Luebecka koja je privukla velik broj ljudi.
-
Predstavnici stranaka vodeće demokršćansko-socijaldemokratske koalicije u Njemačkoj odbacili su u utorak prijedlog jedne skupine stručnjaka koji traže da se dob za odlazak u mirovinu podigne na 68 godina starosti.
Izdvojeno
-
Nezavisna kandidatkinja za predsjednicu Hrvatske Marija Selak Raspudić podržala je u srijedu obrazovne radnike koji traže veće plaće, ustvrdivši da njihov položaj mora biti u centru politika, a na listu prioriteta uvrstila je i razvoj vojne znanosti i vojnog obrazovanja.
-
Domaći turisti su s 206,1 tisućom dolazaka u studenom ostvarili porast od čak 30 posto, a slično ili 30,3 posto više ostvarili su i noćenja odnosno 413,7 tisuća.
-
Predstavljanje slikovnice za slijepu i slabovidnu djecu "Ja, stablo" autorice Manuele Vladić-Maštruko održat će se u ponedjeljak, 16. prosinca 2024. u 12 sati u multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar.
-
Treću godinu zaredom, Volonterski centar Zadar organizira Ukrajinsko-hrvatsku glazbenu večer, koja će se ove godine održati 12. prosinca u 20.30 sati u Polivalentnoj dvorani Providurove palače na adresi Trg Petra Zoranića 1 Zadar.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.