Crna Kronika

Grad i piliciju nije briga?

Do kada će park kraljice Jelene biti "centar" za teška večernja opijanja?

Do kada će park kraljice Jelene biti

Mladi subotom navečer kupuju alkohol u prodavaonicama, iako prodavači dobro znaju da im ga ne smiju prodavati, kao i konobari koji im ga toče u kafićima

Sve je uzaludno - rezime je nastojanja roditelja, dobrih susjeda, psihologa, socijalnih radnika, školskih djelatnika i drugih stručnjaka u sustavu - prva crta obrane kod opijanja djece i mladeži u večernjim satima u gradu, točnije subotom na Poluotoku - ne postoji, piše slobodnadalmacija.hr

Najnapučenije “leglo” u kojem se djeca i tinejdžeri opijaju do besvijesti, Park kraljice Jelene, policija ne posjećuje. Na društvenim mrežama na kojima tinejdžeri stalno “vise” i na koje su konektirani i preko mobitela, djeca doslovno ismijavaju policiju zbog nedolaženja u ovaj park ni jedne jedine subote.

Broje koliko je njih te večeri po parku povraćalo ili koliko njih leži satima, u totalnom pijanstvu, a bolji prijatelji se uhvate posla i one u najgorem stanju iznose na rukama iz parka. Tako svake subote. - “Njima ozbiljno prijeti pothlađenost i svi oni manje-više budu dovedeni pothlađeni”, opisuje splitski doktor Neven Pavlov nedavni slučaj 16-godišnjaka 3,1 promila alkohola u krvi i kaže: “Da ga nisu pronašli i doveli, dječak bi vrlo vjerojatno umro. Bio je u nesvijesti, pri dolasku nije reagirao na podražaje, bio je u komatoznom stanju.”

Kakav slučaj u Zadru čekamo? Sastanak bez javnosti Posebno je indikativna priča o Vijeću za komunalnu prevenciju Grada Zadra kod čijeg se osnivanja, među ostalim, isticalo kako će se Vijeće ozbiljno pozabaviti problemom opijanja mladih. No evo kako Vijeće radi: od 2007. trajale su najave kako će se Vijeće konstituirati. Onda je konstituirano nakon četiri godine, u travnju 2011. Tada je najavljeno da će se sastajati “prema potrebi, a najmanje jednom u tri mjeseca”. Nisu se sastali ni jednom u sljedećih sedam mjeseci, a onda se pod pritiskom medijskih napisa u studenom održao jedan sastanak. Ali nitko ne zna ni tko se sastao ni o čemu se razgovaralo, jer su sastanak - zatvorili za javnost.

Mladi subotom navečer kupuju alkohol u prodavaonicama, iako prodavači dobro znaju da im ga ne smiju prodavati, kao i konobari koji im ga toče u kafićima. Policije i inspektorata nigdje. Točnije, u godinu dana dvije policijske prijave i šest prijava inspektorata za točenje alkohola. To su podaci za cijelu 2011. godinu. Roditelji, gdje ste? Onima čiji je to djelokrug djelovanja, omiljeno je ponavljati da najvažniju ulogu u tome imaju roditelji. To nitko ne osporava, no istodobno takva rečenica je odlično opravdanje za debeli nerad.

Ako posjetitelji na otvorenju izložbe “Zadarski vrtovi i perivoji” u Gradskoj loži, gledajući fotografiju Parka kraljice Jelene, komentiraju teška večernja opijanja u tom parku, onda je jasno da doslovno cijeli grad zna što se događa. Međutim, ne poduzima se ništa. I zato je rezime da su nastojanja uzaludna. I neka to ne bude ničija briga, neka nismo osjetljivi na ovaj problem. Jedino što je nedostajalo jest da se to otvoreno i kaže.

S druge strane, bune se i mladi. Kažu kako im je prije 5 godina oduzet zadarski Dom Mladeži, namjenski sagrađen upravo za njih i za njihove aktivnosti, plaćen izravno iz samodoprinosa građana Zadra. Opijanje u parkovima, na ulicama i sl. samo je posljedica navedenog, i stoga, dok se kvalitetno ne riješi pitanje mladih i njihovih aktivnosti, ovakve će situacije, nažalost, i dalje biti uobičajena pojava. Jer, zaista, nudi li im Grad išta zauzvrat?

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.