Crna Kronika

Monstrum

Haker ispraznio račun s donacijama za bolesnu djecu

Haker ispraznio račun s donacijama za bolesnu djecu

Račun s kojega je haker skinuo novac otvoren je u jednoj od hrvatskih banaka jer u Srbiji ne funkcionira svjetski servis za plaćanje preko interneta Paypal

Hrvatski haker opljačkao je novac s humanitarnog računa namijenjen za liječenje i pomoć dijeci iz Srbije koja boluju od Batenove bolesti i sada se nalaze na liječenju u Kini, piše slobodnadalmacija.hr

Račun koji je haker napao i s njega usmjerio novac na svoj račun otvorio je subotički Hrvat Stevan Čović za svojeg bolesnog sina Aleksu. Ova hakerska pljačka novca namijenjenog za pomoć oboljeloj dijeci šokirala je roditelje još troje oboljele dijece.

Pljačka je otkrivena kada je jedna žena iz Švicarske, koja je uplatila 300 franaka, primijetila da novac koji je namijenila bolesnoj dijeci nije stigao do njihova računa. Obavijestila je švicarsku policiju, a ova hrvatsku, jer je otkriveno da je bezobzirni haker iz Hrvatske. Procjenjuje se da je s računa ukupno skinuto nekoliko tisuća eura.

Trag iz Švicarske

Račun s kojega je haker skinuo novac otvoren je u jednoj od hrvatskih banaka jer u Srbiji ne funkcionira svjetski servis za plaćanje preko interneta Paypal. - Ne znam koliko nam je novca točno uzeto, jer smo pljačku primijetili tek kada nas je zvala gospođa iz Švicarske. Tko zna koliko je ljudi prije nje uplatilo novac, otkako smo posljednji put provjeravali stanje na računu. Policija nam je rekla da je novac uzeo haker iz Hrvatske - izjavljuje u beogradskom Pressu o ovoj pljački Stevan Čović.

Žena iz Švicarske koja je prva primijetila hakersku pljačku kontaktirala je s “Visa” centrom i doznala ime hakera na čiji je račun novac za pomoć oboljeloj dijeci usmjeren. Potom se uključila policija Švicarske i Hrvatske. - Prvo sam pisao Paypalu, gdje su me uvjeravali da novac nije uplaćen, međutim izvješće “Visa” centra točno je pokazalo ime i prezime osobe na čiju je adresu novac otišao - precizira Stevan Čović.

Ovaj Subotičanin objašnjava da ovakve uplate funcioniraju na taj način što uplaćeni novac prvo sjeda na Paypal, a potom se šalje na njegov račun otvoren u hrvatskoj banci. On kaže da, za sada, imaju uplaćenog novca koji je dovoljan za prijeko potrebne troškove u Kini, ali se boji daljnjih zdravstvenih komplikacija djeteta za što neće imati novca.

Stručnjaci za internetsko poslovanje skreću pažnju da Paypal nije siguran za skupljanje donacija i da ga treba izbjegavati jer se slične prijevare mogu izvesti upadom na njegov sajt, ili “provalom” user namea. - Ovo nije prvi put da čujem za takvo što. Ovo dokazuje da treba koristiti servis nad kojim imate punu kontrolu - kaže za beogradske novine Slobodan Marković, stručnjak za telekomunikacije.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.