Crna Kronika

Odgovorno konzumiranje alkohola

Čak 93 posto djece do 18 godina bar je jednom konzumiralo alkohol

Čak 93 posto djece do 18 godina bar je jednom konzumiralo alkohol

Čak 93 posto djece do 18 godina bar je jednom konzumiralo alkohol, a jedna četvrtina dječaka i nešto više od 20 posto djevojčica konzumiralo je nekoliko pića za redom više puta mjesečno, upozoreno je na predstavljanju kampanje "Odgovornog konzumiranja alkohola", piše Slobodna Dalmacija

Kampanja je nastala s ciljem educiranja javnosti o problemima vezanim uz zlouporabu alkohola te podizanja svijesti o važnosti poštivanja zakonske odredbe da se djeci mlađoj od 18 godina ne smije prodavati alkohol, rekao je Pero Ivanković, predsjednik Grupacije piva, slada i hmelja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori koja je inicirala kampanju.

Partneri kampanje iz tvrtki Konzuma i Tiska Jure Radoš i Josip Grgić istaknuli su da će na prodajnim mjestima njihovih tvrtki biti istaknuti plakati, a djelatnici nositi prigodne bedževe kojima će se poticati na stav da je alkohol štetan, posebice za maloljetne osobe.

A da su u Hrvatskoj uočeni mnogi problemi koji nastaju kada maloljetnici piju, prepoznao je i Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), koji se također uključio u kampanju i izradio edukacijsku brošuru u kojoj se navode sve negativne posljedice maloljetničke konzumacije alkohola, od zakonskih i zdravstvenih do socijalnih.

Ravnateljica Zavoda Tamara Poljičanin navela je podatak da je alkoholizam treći uzrok preuranjene smrtnosti, a da zbog prekomjernog uzimanja alkohola godišnje sedam tisuća ljudi bude hospitalizirano.

To su zabrinjavajući podaci i stoga su vrlo važne preventivne akcije u školama, u medijima i široj javnosti, kazala je Poljičanin, dodajući kako se nada da će i ova kampanja pridonjeti smanjenju trenda pijenja alkohola među mladima koji zbog razvoja, do osamnaeste godine, uopće ne bi smjeli piti alkohol.

Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović, čije je ministarstvo, uz Ministarstvo zdravlja, pokrovitelj akcije, istaknuo je kako i kao liječnik zna što znače ovisnosti koje su često i put s kojega nema povratka.

Zbog toga su ovakve kampanje nužne i dobrodošle i naslanjaju se i na program Svjetske zdravstvene organizacije kojoj je cilj da do 2020. za 20 posto smanji broj mladih koji konzumiraju alkohol i droge.

Pritisnuti egzistencijalnim problemima roditelji sve manje imaju vremena za djecu, ali moraju ga naći. U školama kroz zdravstveni odgoj nastojimo upozoriti na to pitanje, rekao je ministar, naglasivši kako je veliki problem u tome što mladi pivo i koktele ne doživljava kao alkohol.

Alkohol je česti uzrok izostajanja iz škole, lošeg uspjeha, neprilagođenosti, rizičnih odnosa, preranih trudnoća i ako igdje vrijedi pravilo "bolje spriječiti nego liječiti", onda je to upravo u podizanju svijesti među mladim ljudima, koliko alkohol može biti štetan.

Ova se kampanja sjajno uklapa u naš zdravstveni odgoj, u modul o prevenciji i ovisnosti, zaključio je ministar Jovanović.

Slobodna Dalmacija


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.