Crna Kronika

Na prvom mjestu - Istarska županija

Kako je Zadar brojem ovisnika pretekao Split?

Kako je Zadar brojem ovisnika pretekao Split?

Kako je Zadar iskočio po negativnom narkotrendu? Brojna mladež odlazi studirati u taj grad, što je sigurno utjecalo i na jačanje narkotržišta

Dugo godina Split je bio na prvome mjestu po kriminalitetu zloporabe opojnih droga i broju ovisnika o opijatima, međutim službeni podaci za proteklih par godina pokazuju kako je definitivno izgubio primat u toj neslavnoj kategoriji, istražuje Slobodna Dalmacija

Brojke iz Vladina Ureda za suzbijanje zloporabe droga i centara za izvanbolničko liječenje pokazuju kako je na nezahvalno prvo mjesto po broju ovisnika došla Istarska županija, a odmah na drugom mjestu je Zadarska županija. Prema istoj statistici, Split je prošle godine imao najmanji broj novih ovisnika o drogi.

-Promjena je to koja se nije dogodila u jednom danu i iza nje stoji dugogodišnji rad niza institucija kao na prevenciji tako i na represiji - doznajemo to od Dušana Jenjića, voditelj Službe kriminaliteta droga PU splitsko-dalmatinske.

Unatoč odličnim rezultatima, splitski inspektori ne spavaju na lovorikama već ustrajavaju u tome da se njihov grad, a i županija, više nikad ne nađe na prvome mjestu kao "grad slučaj". Tijekom prvih deset mjeseci 2013. godine zabilježeno je 710 zapljena narkotika, što je za 25 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Tijekom policijskih akcija procesuirane su 134 osobe za kaznena djela vezana za droge, što je 50 posto više prijavljenih nego lani.

Zloporaba metadona

-Naš rad ide u dva smjera: suzbijanje organiziranog kriminaliteta droga i tzv. ulična redukcija. Broj ovisnika smanjio se za četiri puta u odnosu na razdoblje kada je ova županija bila na prvome mjestu. Također smo primijetili promjenu trenda u konzumaciji tako da su primat preuzeli amfetamini i sintetičke droge općenito te marihuana - pojašnjava nam načelnik Jenjić.

Od početka ove godine zaplijenjeno je 233 kilograma marihuane, 9 kilograma amfetamina, 1,350 grama heroina, pola kilograma kokaina, 475 tableta ecstasyja. Zamjetan je i nestanak hašiša s tržišta zbog sve veće prisutnosti marihuane s visokim udjelom psihoaktivne tvari tetrahidrokanabinol (THC). Također je svake godine uobičajen povećan broj prijava zbog ilegalnih djelatnosti vezanih s drogom na otocima zbog velikog priljeva turista.

Od stranih turista najčešće budu zatečeni mladi do 25 godina u posjedu amfetamina. Proporcionalno sa smanjenjem broja ovisnika o heroinu primjetno je manji i broj smrti uzrokovanih prekomjernom količinom droge. Prošle godine evidentirane su tri takve smrti i u sva tri slučaja radilo se o predoziranju heptanonom ili metadonom, a ne heroinom. Tijekom 2011. godine bilo je 11 slučajeva overdosea, od kojih se u samo jednom slučaju radilo o heroinu.

Osim manjeg broja ovisnika, jedan od pokazatelja brojnih uhićenja i zapljena jest i visoka cijena droge zbog sve slabije dostupnosti. Split je prema cijenama odmah iza Zagreba koji kao metropola drži primat, tako da se na splitskim ulicama za gram heroina mora izdvojiti 400 kuna.

-Moram naglasiti kako je uspjeh u borbi s ovisnošću rezultat dugogodišnjeg rada kako mene i mojih suradnika tako i mojih prethodnika te cjelokupnog akcijskog plana MUP-a.

Osim toga, naš rad sigurno u tolikoj mjeri uspješan da ne postoje preventivni programi i akcije u koje je uključen niz institucija - decidiran je Jenjić. Koji su razlozi doveli Zadar na vrh popisa s najvećim brojem ovisnika upitali smo dr. Zlatka Milišu, pedagoga koji je 30 godina bio profesor na Odjelu za pedagogiju Sveučilišta u Zadru.

- Statistički podaci su uglavnom vrh ledenoga brijega. Kada sam sa svojim suradnicima radio istraživanje u Šibensko-kninskoj i Zadarskoj županiji, utvrdili smo kako je problem ovisnosti veći što je sredina manja. Čudi me da u izvješću Vladina Ureda nema zloporabe metadona, tj. zloporabe supstitucijske terapije.

Senzibiliziranje javnosti

Mislim da je jedan od razloga zastoja negativnog trenda u Splitu kvalitetan rad na preventivnim programima, oni su bili među prvim poglavarstvima koji su započeli preventivne programe i senzibiliziranje javnosti s brošurama, financiranjem civilnih sektora i tribinama. Dugoročno se to pokazalo kao kvalitetan potez. U Zadru je izostao širi preventivni program.

Osim toga broj studenata je takoreći ustostručen, a dogodila se i ekspanzija stanovništva. Demografska kretanja su neistraženi razlog, a može biti važan - pojašnjava nam Miliša kojemu je novo radno mjesto na Sveučilištu u Osijeku. Istog mišljenja je i pripadnik studentske generacije, sportaš iz Splita. - Kada me pitate koji je razlog da je Zadar iskočio po negativnom narkotrendu, odmah mi pada na pamet kako su brojni moji vršnjaci otišli studirati u taj grad, što je sigurno utjecalo i na jačanje narkotržišta. Nažalost po njih, a srećom po nas, -lakonski nam je pojasnio.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.