Biznis

dvoznamenkasti prinos

Dobra godina za hrvatske dioničke fondove

Dobra godina za hrvatske dioničke fondove
pixabay.com

Prinosi hrvatskih dioničkih fondova ove godine podsjećaju na najbolje dane fondovske industrije, prije desetljeće i pol, kada su bili na vrhuncu popularnosti među malim ulagačima.

Bližimo se kraju godine, pa je već sada jasno da će – ako se u sljedećih par tjedana ne dogodi neki veliki poremećaj na tržištu – većina dioničkih fondova završiti s dvoznamenkastim prinosom. 

Od ukupno 16 dioničkih fondova koji su trenutno ponuđeni na hrvatskom tržištu, njih 14, promatrano od početka godine pa do kraja prvog tjedna prosinca ima dvoznamenkasti prinos. 

Trenutno najuspješniji fond ima prinos od oko 38 posto

Uvjerljivi pobjednik – za sada – jest InterCapital Global Technology fond – klasa B, koji je u promatranom razdoblju porastao za oko 38 posto. S obzirom na naziv fonda nije teško zaključiti u što ulaže – globalne tehnološke kompanije. 

Ako se pogleda njegova struktura ulaganja, iz izvješća za listopad ove godine, vidi se da su fond manageri igrali “na sigurno”. naime, među najvećim pojedinačnim ulaganjima nalaze se neke od najvećih američkih tehnoloških kompanija, poput Meta Platforms (Facebook, Instagram…), Microsoft, Alphabet (Google…), Amazon itd. Očito je da im se takva strategija, bez previše “filozofiranja” – isplatila, te njihovi ulagači, barem ove godine, imaju razloga za zadovoljstvo.

Ako se pogleda geografska struktura ulaganja, više od polovice fonda plasirano je na tržište SAD-a, a zanimljivo je da imaju i vrlo jaku gotovinsku poziciju. Naime, oko 28 posto imovine fonda u listopadu je bilo u “kešu”. 

Geografska struktura ulaganja Capital Breedera, iz izvješća za listopad, mogla bi se nazvati “Alpe-Adria” s obzirom na to da su najviše izloženi tržištima Hrvatske, Austrije i Slovenije, što se ove godine, očito, pokazalo kao dobra strategija. No, vrijedi spomenuti da je dio fonda, preko 10 posto, uložen i na tržište SAD-a. 

Među prvih deset ulaganja ima više kompanija iz financijskog sektora. Na prvom mjestu bila je Nova ljubljanska banka, zatim Erste Group, dok je na trećem mjestu bila Luka Ploče. Zanimljivo je da im je među top 10 dionica i američki Alphabet odnosno Google. Ovaj fond je duboko u dionicama. Manje od 3,5 posto imovine, prema izvješću iz listopada, drže u gotovini.

Što se tiče OTP Indeksnog fonda, njegova ulaganja prate strukturu indeksa CROBEX Zagrebačke burze. U strukturi ulaganja su mu svima nama dobro poznate dionice, poput Končara, Atlantic Grupe, Valamara, Podravke, Hrvatskog telekoma itd. S prinosom od 27 posto od početka godine, prilično je dobro pratio kretanje CROBEX-a.

Dobro prošli i fondovi koji ulažu na hrvatsko tržište

Trenutno je na 4. mjestu, s prinosom od oko 25 posto od početka godine fond Allianz Equity, koji je geografski, većim dijelom, s oko 77 posto imovine, izložen hrvatskom tržištu. Doduše, najveće pojedinačno ulaganje, prema izvješću iz listopada, bila mu je Nova ljubljanska banka, ali među prvih 10 ulaganja brojčano ipak dominiraju hrvatske dionice, poput Končara, Podravke, Valamara i Adrisa.

Prinos veći od 20 posto trenutno još imaju i Eurizon HR Equity  fond i Generali Victoria. Euriznos, čiji prinos od početka godine iznosio oko 21 posto veći dio portfelja – oko 60 posto – plasirao je na hrvatsko tržište, a slijede Slovenija, Rumunjska, i nešto malo, oko 3,5 posto drže u Srbiji. Među top 10 ulaganja, osim slovenske Krke koja je na prvom mjestu, brojčano dominiraju neke od najpoznatijih hrvatskih kompanija, uglavnom iz sastava CROBEX-a.


Reci što misliš!