Loše vijesti
Katastrofalan pad proizvodnje voća u Hrvatskoj, ni mandarina nema dovoljno
Katastrofa – to je riječ koja najbolje opisuje drastičan pad proizvodnje pojedinih vrsta voća u Hrvatskoj u proteklih deset godina.
Prema podacima Agronomskog fakulteta u Zagrebu, naša samodostatnost u voću prije dvije je godine iznosila tek 45 posto, što znači kako ga uvozimo najmanje 60 posto jer i dio našeg domaćeg voća završi u izvozu u drugim zemljama.
Dok se nekako i može razumjeti da Hrvatska više voća uvozi nego što ga proizvede jer u tu kategoriju spadaju i banane, limun, ananas i druge sorte koje mi ne možemo proizvoditi, neshvatljiv je ogroman pad proizvodnje tradicionalnih domaćih voćki poput jabuka i šljiva.
Tijekom 2021. godine, primjerice, proizveli smo oko 61.300 tona jabuka, a deset godina ranije 113.000 tona. Riječ je, dakle, o padu od 46 posto. A što reći za breskve i nektarine kojih smo predlani proizveli tek 3200 tona, odnosno čak 73 posto manje nego 2011. godine.
Pada i proizvodnja mandarina. Predlani smo proizveli oko 40.600 tona, što je oko 4 posto manje nego prije deset godina. Da stvar bude poraznija, podaci Agronomskog fakulteta otkrivaju kako tijekom 2020. nismo bili samodostatni ni u mandarinama: pokrili smo tek 92 posto godišnje potrošnje, piše Danica.
U prvih deset mjeseci prošle godine uvezli smo voća u vrijednosti 240,6 milijuna eura, a izvezli tek 68,6 milijuna eura. U tom razdoblju uvezli smo 23.000 tona jabuka, što je više nego u prvih deset mjeseci pretprošle godine.
Najviše jabuka, tradicionalno, uvezeno je iz najvećeg europskog proizvođača, Poljske. Prema ranijim procjenama Europske komisije, Poljska godišnje proizvede otprilike 55 puta više jabuka od Hrvatske, i uz osjetno niže troškove.
Izdvojeno
-
Novi singl poznate glumice, pjevačice i favoritkinje showa "Ples sa zvijezdama"
-
Jednokratnu novčanu pomoć radi ublažavanja posljedica rasta troškova života od sutra će dobit 15 223 umirovljenika, uključujući one kojima su uz hrvatsku mirovinu isplaćuje i mirovina iz inozemstva, priopćio je u ponedjeljak Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO).
-
Ovih dana u nakladi Hrvatskog književnog društva Ogranak Zadar posthumno je objavljena knjiga Stanislav Antić: Moje životno djelo. Knjigu je uredio i za objavljivanje priredio zadarski novinar i urednik Nedjeljko Jusup.
-
Iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja u ponedjeljak su izvijestili da aplikacija "Kretanje cijena", na koju tri trgovačka lanca dostavljaju svoje cjenike za proizvode iz potrošačke košarice, pokazuje da je cijena velikog broja njih, čak 299, snižena u odnosu na kraj prošle godine, dok je 33 porasla, a 747 ostala ista.
Reci što misliš!