Biznis

koronavirus

Gospodarstvenici moraju biti oprezni, ali mjesta panici nema

Nacionalni stožer civilne zaštite RH u četvrtak je gospodarstvenike - članove Hrvatske gospodarske komore (HGK) upoznao s mjerema koje se poduzimaju vezano uz pojavu korona virusa te mogućim utjecajima na domaće gospodarstvo, poručivši kako nema mjesta za paniku.

Načelnik stožera civilne obrane, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović istaknuo je da razloga za paniku nema te kako će Stožer održavati liniju komunikacije kako bi svi gospodarstvenici imali prave informacije, važne za njihovo poslovanje.

Radi se sve kako bi se i u segmentu funkcioniranja gospodarstva smanjili mogući gubitci i poslala poruka o Hrvatskoj koja i u takvoj situaciji, u svim segmentima bitnim za funkcioniranje države, djeluje kako bi i trebala zemlja koja predsjeda Vijećem EU, poručio je.

Predsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Luka Burilović je istaknuo kako je komora u stalnom kontaktu s tvrtkama i prati situaciju na terenu. Ona za sada nije alarmantna, tvrtke se pokušavaju prilagoditi i za sada ne prijavljuju neke značajnije probleme vezano za poslovanje, ocijenio je.

Za sada većih problema nema, kazao je Burilović te ponovio i kako su u kontaktu s trgovačkim lancima koji su se pripremili za nešto povećani promet koji se događa zadnjiih dana.

Funkcioniranje gospodarstva je sada u uobičajenoj situaciji, istaknuo je Burilović napominjući kako se ne može predvidjeti kako će se ona razvijati. "Za sada je teško procjenjivati koliko će ova situacija učiniti negativnog za hrvatsko gospodarstvo", rekao je Burilović te poručio kako nema potrebe za stvaranjem panike.

Rekao je i kako se s Nacionalnim stožerom usklađuje zajednički tekst preporuka za tvrtke o tome kako se ponašati u iznimnim situacijama, a onda će se napraviti i pojedinačne preporuke kako se pojedini sektori trebaju ponašati u slučaju nekih većih problema.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak detaljno je pojasnio epidemiološke aspekte i procedure zaštite od širenja epidemije, naglasivši kako je dosta teško provoditi nadzor stranaca koji svakodnevno putuju u i van Hrvatske. "Ulažemo sve napore da se rizici smanje na minimum“, rekao je Capak.

Dodao je i kako u ovom trenutku nije procijenjeno da treba zatvarati granice, pa ni za gospodarske subjekte.

Na sjednici je rečeno i kako će danas biti objavljena generalna uputa koja će se odnositi upravo na gospodarske subjekte vezano uz situaciju vezanu uz pojavu koronavirusa.

Predsjednik Udruženja cestovnog teretnog prometa HGK Darko Vukadinović istaknuo je da je situacija s vozačima specifična.

"Imamo praktički samo jedan granični prijelaz prema Italiji, s kojom najviše radimo, a i sa slovenske strane je već kolaps", kazao je te naveo da je nekoliko hrvatskih vozača poslano u samoizolaciju na 14 dana bez konkretnih sumnji. "Što se u tom slučaju događa s robom i vozilom još je uvijek nejasno“, kaže Vukadinović napominjući kako u sektoru ionako imaju problema s pronalaskom radnika, a sada je situacija još i teža.

Predsjednik Udruženja male brodogradnje HGK Boris Vukušić smatra da je najveći problem cirkulacija ljudi, jer se domaći radnici iznajmljuju uglavnom u talijanska brodogradilišta i to na sjeveru zemlje.

Oprezni smo i sigurno će biti zastoja u poslovanju, što će se osjetiti i na prihodima, kazao je te dodao kako se nada da će se problem brzo riješiti i da neće biti većih financijskih potresa. Ne treba paničariti, već tražiti tržište negdje drugdje, poručio je Vukušić.


Reci što misliš!