
Godišnja proizvodnja Energetskog parka Korlat bit će dovoljna za opskrbu 100 tisuća kućanstva
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković i
predsjednik Uprave HEP-a Vice Oršulić obišli su danas gradilište
SE Korlat, s instaliranom snagom od 99 megavata i
priključnom snagom od 75 megavata, te ukupne investicijske
vrijednosti
oko 70 milijuna eura, najvećeg projekta izgradnje sunčane
elektrane u Hrvatskoj.
Uz predsjednika i članove Vlade RH te Upravu HEP-a, obilasku radova prisustvovali su i Nj. E. Qi Qianjin, veleposlanik NR Kine u Hrvatskoj, predstavnici izvođača radova, tvrtki Norinco International i Shandong Electric Power Engineering Consulting Institute (SDEPCI) te predstavnici Zadarske županije i Grada Benkovca.
– Hibridni energetski park Korlat jedan je od ključnih projekata u provedbi energetske tranzicije i dekarbonizacije, koji čine jedan od četiri strateška cilja hrvatske Vlade. Ovo ulaganje u solarnu elektranu dodatno će ojačati elektroenergetski sustav, s ciljem jačanja sigurnosti opskrbe za hrvatske građane i povećanja energetske neovisnosti Hrvatske, izjavio je Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
SE Korlat gradi se uz postojeću vjetroelektranu u blizini naselja Korlat kod Benkovca, koja je u pogonu od 2021. godine i s kojom će činiti obnovljivi hibridni energetski park. Nakon prijave gradilišta u studenome prošle godine, u prosincu su počeli pripremni radovi, da bi krajem travnja počelo postavljanje nosača konstrukcije za ugradnju 160 tisuća fotonaponskih modula (panela). Moduli će biti montirani na konstrukciju s jednoosnim sustavom praćenja Sunca, što će doprinijeti povećanju efikasnosti elektrane.
Projekt obuhvaća izgradnju sunčane elektrane na površini od oko 150 hektara, infrastrukture za priključak na 110 kilovoltnu prijenosnu mrežu te pomoćnog objekta za skladištenje i upravljanje energetskim parkom. Postupak izbora izvođača izgradnje te dvogodišnjeg održavanja proveden je prema pravilima Europske banke za obnovu i razvitak, koja zajedno s Europskom investicijskombankom kreditira izgradnju elektrane u ukupnom iznosu od 62 milijuna eura.
Krediti su, odlukom Vlade RH, u iznosu do 80 posto osigurani državnim jamstvom. Planovi za daljnji razvoj lokacije uključuju postavljanje baterijskog spremnika snage do 30 megavata i kapaciteta 90 megavatsati te dodatne sunčane elektrane od 40 megavata.
U sklopu zelene tranzicije HEP u izgradnji i planovima ima projekte ukupne snage veće od 1.500 megavata i ukupne procijenjene investicijske vrijednosti od gotovo 1,7 milijardi eura. Riječ je o projektima hidroelektrana, reverzibilnih hidroelektrana, vjetroelektrana, sunčanih elektrana i baterijskih spremnika, koje HEP provodi i priprema s ciljem jačanja energetske neovisnosti i ugljične neutralnosti Republike Hrvatske, u skladu s ciljevima Europske unije.
– U ovom trenutku na mreži imamo deset neintregriranih
sunčanih elektrana, a sedam u izgradnji. Dodatnih je osam
projekata u visokom stupnju razvoja, među kojima i sunčana
elektrana Sukošan snage 45 megavata. U Zadarskoj županiji
razmatramo mogućnost izgradnje obnovljivih izvora energije
ukupne snage veće od 500 megavata i procijenjene vrijednosti
ulaganja oko 420 milijuna eura. Izgradnja obnovljivih izvora
i jačanje mreže u fokusu su naših investicijskih planova, koji
samo u ovoj godini iznose rekordnih više od 830 milijuna
eura. Značajan dio odnosi se na projekt Modernizacija
hrvatske distribucijske elektroenergetske mreže vrijedan 286
milijuna eura, koji se financira sredstvima iz Nacionalnog
plana oporavka i otpornosti, izjavio je Vice Oršulić,
predsjednik
Uprave HEP-a.
Samo na području Elektre Zadar ulaganja u distribucijsku mrežu u 2025. godini iznose više od 16 milijuna eura. Među njima se ističu projekti novih trafostanica Poličnik, gdje je nedavno završena izgradnja objekta, te Zadar Istok, gdje su u tijeku radovi na kabelskom raspletu iz trafostanice. U tijeku je i priprema izgradnje iznimno važne trafostanice Zadar zapad. Na zadarskom području provodi se i dio projekta zamjene postojećih i polaganja novih podmorskih kabela za sigurnu opskrbu jadranskih otoka, na 11 dionica ukupne duljine više od 20 kilometara.
Projektom je obuhvaćeno i nekoliko otoka u zadarskom akvatoriju, za koje će se kabeli položiti do kraja godine, a to su Vrgada, Dugi otok, Silba i Ugljan.
Zanimljivosti o Sunčanoj elektrani Korlat:
– Priključna snaga SE Korlat (75 megavata) gotovo je četiri puta veća od snage trenutačno najvećih sunčanih elektrana u pogonu u Hrvatskoj (Dugobabe i Vidukin gaj, obje po 19,9 megavata).
– Površina SE Korlat od oko 150 hektara veća je od 200 nogometnih igrališta.
– Ukupna površina instaliranih panela iznosit će 440 tisuća četvornih metara što znači da bi se njima mogao pokriti čitav zadarski poluotok sa starom gradskom jezgrom.
– U SE Korlat će se ugraditi 157.066 fotonaponskih modula (FN modula, panela). Za potrebe postavljanja nosača modula izbušit će se 32.000 bušotina, tzv. mikro-pilota.
– FN moduli će se spojiti na ukupno 280 izmjenjivača, za što je potrebno položiti oko 1.400 km istosmjernog (DC) kabela, što odgovara zračnoj udaljenosti od Korlata do Londona.
– Izmjenjivači se povezuju na 10 internih trafostanica, a ukupna duljina izmjeničnih kabelskih vodova (srednjenaponskih i niskonaponskih) je oko 158 km.
– Predviđena je ugradnja zakretne konstrukcije s rotacijom u jednoj osi koja će pratiti kretanje Sunca od njegovog izlaska do zalaska. Konstrukcije će pokretati 1001 motor.
– Na lokaciji će biti postavljeno 10 meteoroloških stanica za mjerenje brzine vjetra.