Biznis

službeno

Nekretnine istok novi vlasnik Nauta Lamjane

Nekretnine istok novi vlasnik Nauta Lamjane

Tvrtka iz sustava HOK-a, odnosno Zodaksa, postala je vlasnik ne samo ugljanskog škvera nego i još tri tvrtke iO Adrije - Marine Preko, Preko d.o.o.i Harpun d.o.o. Nova direktorica je Nina Solomun

Kao smo nedavno najavili i službeno je došlo do promjene u vlasničkoj strukturi i upravi remontnog brodogradilišta na Ugljanu. U sudski registar je zvanično kao osnivač, dakle novi vlasnik namjesto britansko-švicarskog fonda iO Adria, sada upisana tvrtka Nekretnine istok d.o.o. iz Zagreba.

Radi se o tvrtki koja djeluje u sustavu u kojem je najpoznatiji HOK, Hrvatska osiguravajuća kuća, a osnivač tog poslovnog carstva je tvrtka Zodaks, koju su osnovali Hrvoje Pezić i tzv. hrvatski kralj kladionica Danko Ćorić, vlasnik SuperSporta.

U sustavu je dvadesetak tvrtki, Zodaks je matica i osnivač nekoliko tvrtki koje se bave osiguranjem, hotelijerstvom i nekretninama, a svaka od tih firmi je osnivač još nekoliko drugih tvrtki. Tako su Nekretnine istok osnivač čak deset tvrtki. U pet tvrtki Nekretnine istok su postale vlasnik proteklih mjeseci tijekom pregovora s iO Adrijom tijekom njenog povlačenja iz Hrvatske.

Osim u Nauta Lamjani Nekretnine istok su sad vlasnik i u još tri tvrtke na Ugljanu, u Marini Preko, u Preko d.o.o. i u Harpunu, manjim tvrtkama iz nekadašnjeg sustava iO Adrije. A Nekretnine istok su sada vlasnik i u dubrovačkom dijelu nekadašnjeg sustava iO Adrije u tzv. Vrtovima sunca Orašac-Čepljesi.

U svim tim tvrtkama koje je sustav Zodaks-HOK-Nekretnine istok kupio od iO Adrije, za direktoricu je postavljena Nina Solomun, ekonomistica iz Zagreba koja je prije HOK-a godinama bila izvršni direktor u Hrvatskoj poštanskoj banci.

Iz ovog poslovnog sustava još se ne mogu dobiti informacije kakve su im namjere s tvrtkama na otoku Ugljanu, no sudeći po osnovnoj djelatnosti ove tvrtke moglo bi se zaključiti da se radi o kupnji radi daljnje prodaje.

Na koji će način ovaj novi sustav rješavati pitanje provođenja stečajnog plana Nauta Lamjane trebalo bi znati vrlo skoro jer prema tom planu 2018. godina je prva u kojoj vjerovnici trebaju dobiti isplatu potraživanja. U razdoblju od 2018. do kraja 2022. iz redovnog poslovanja Nauta treba isplati 50 posto tražbina vjerovnicima prvog i drugog isplatnog reda, ukupno 8,7 milijuna kuna.

Ova godina je na isteku, a vjerovnici još nisu dobili ni prvu ratu osim što je sada smijenjeni direktor Nauta Lamjane Dražen Špinderk separatno ugovorio rješavanje isplate potraživanja Općini Kali.

Repovi koji se vuku iza stečaja Nauta Lamjane traju i u pogledu zahtjeva smijenjenog stečajnog upravitelja Aleina Khana za isplatu naknade za njegov rad. Nedavno je Visoki trgovački sud odbacio njegov zahtjev za isplatu naknade od 360 tisuća kuna.

Khan smatra da je prvostupanjsko rješenje nezakonito preinačeno pa će stoga podnijeti zahtjev Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu zbog povrede Konvencije o ljudskim pravima i temeljnim slobodama...

Budući da i ta isplata treba ići s računa Nauta Lamjane d.o.o. koja je pravni sljednik Nauta Lamjane d.d. novi vlasnici će trebati računati i na ovakve neriješene zaostatke neuspješne vladavine iO Adrije.


Reci što misliš!