presušile zlatne zalihe
Zašto Srbija ima 19,4 tona zlata, a Hrvatska ništa?
Prema zadnjem popisu Svjetskog vijeća za zlato (World Gold Council), najveće rezerve zlata i dalje ima SAD. Amerikanci su vlasnici 8133,5 tona i uvjerljivo su na prvom mjestu ispred Njemačke (3373,6), Italije (2451,8), Francuske (2436) i Rusije (1857,7).
U našem bližem susjedstvu najviše zlata ima Srbija, 19,4 tona. Slijedi Makedonija sa 6,9 tona, Slovenija s 3,2 tone i Bosna i Hercegovina s tri tone.
Hrvatska je, uz Norvešku, jedina zemlja u Europi koja nema vlastite zlatne rezerve.
Nema ih od 2001. godine, kad je Hrvatska narodna banka (HNB), za vrijeme mandata Željka Rohatinskog, prodala sve svoje zlatne rezerve.
Nakon sporazuma o podjeli dijela imovine bivše Jugoslavije, koja se nalazila u Banci za međunarodna poravnanja u Baselu (BIS) u travnju 2001. godine, Hrvatska je postala vlasnica 13,12 tona zlata koje je tada vrijedilo oko 115 milijuna dolara. HNB je zlato prvo pretvorio u kratkoročne depozite, odnosno pohranio ga je u komercijalnim bankama po određenoj vrijednosti na koju se po isteku depozita isplati kamata.
Na to su se u središnjoj banci, objašnjeno je, odlučili iz nekoliko razloga. Prvo jer je cijena zlata nestabilna i ovisi o nepredvidljivom tržištu, dok depoziti imaju fiksnu kamatu i zarada se može predvidjeti.
Drugi razlog je to što portfelj HNB-a nije zaštićen od pada cijene zlata, a treći što eventualna dobit od rasta cijena zlata ide direktno u kapital HNB-a i nije uplativa u državni proračun, što nije slučaj sa zaradom od kamata na depozite.
Nakon što su depoziti dospjeli HNB je u rujnu 2001. prodao zlato za 277,78 dolara za uncu. Ukupna zarada, u konačnici, uključujući kamate na zlatni depozit, iznosila je 2,37 milijuna dolara.
Osim spomenutih 13,12 tona zlata, Hrvatska je 2004. i 2005. dobila 23 posto udjela u zlatu pohranjenom kod središnje banke Francuske i u poslovnoj banci Credit Suisse u Zürichu. To je pak zlato prodano po nalogu tadašnjeg Ministarstva financija Ivana Šukera, koje je bilo nadležno za raspolaganje imovinom bivše SFRJ.
Prodaja je obavljena u studenom 2005. godine u dvije transakcije u ukupnoj vrijednosti nešto većoj od 31 milijun američkih dolara. Taj je novac prenesen na poseban devizni račun državnog proračuna koji se vodi kod HNB-a, donosi Tportal.
Vezane vijesti
-
Ženska košarkaška reprezentacija Hrvatske u srijedu putuje u bugarski Botevgrad na prvu utakmicu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2023., a susret protiv Bugarske je dan kasnije (18 sati).
-
Beograd će dobiti ulicu Mate Parlova, najuspješnijeg jugoslavenskog boksača svih vremena i osvajača naslova europskog i svjetskog prvaka, te olimpijskog šampiona, odlučilo je u utorak povjerenstvo Skupštine Beograda, u trenutku dok se u srbijanskoj prijestolnici održava Svjetsko prvenstvo u boksu.
-
Ministrica kulture i informiranja Srbije Maja Gojković i čelnica Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV) Jasna Vojnić oslikavanjem lika bana Josipa Jeličića na zidu svečane dvorane označile su u subotu navečer početak unutarnjih radova na obnovi njegove rodne kuće.
-
Negiranje hrvatskog jeziku u udžbeniku Republike Srbije sramotno je i nedopustivo, poručio je u utorak hrvatski premijer Andrej Plenković i dodao da će to reći srpskom predsjedniku Aleksandru Vučiću.
Izdvojeno
-
Predsjedničke kandidatkinje Možemo! Ivana Kekin upozorila je u subotu da oko 300 tisuća žena u Hrvatskoj nema svog primarnog ginekologa i nadležni trebaju raditi da se to promjeni, a na upit novinara o svojoj vili u Istri rekla je da je zaradila, doktorica je znanosti, a muž rock zvijezda.
-
Policijski službenici nastavljaju s provođenjem kriminalističkog istraživanja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Zavezanih ruku i s trakama preko usta ukazali na kršenje životinjskih prava
Reci što misliš!