Biznis

Pag

Paškom siru oznaka Hrvatski otočni proizvod

Paškom siru oznaka Hrvatski otočni proizvod

Na tržištu su se u posljednje vrijeme pojavili sirevi uvezeni iz Italije na kojima stoji kako se radi o otočnom siru

Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka donijelo je, na temelju Zakona o otocima, Pravilnik o uvjetima, kriterijima i načinu označavanja proizvoda s oznakom Hrvatski otočni proizvod. Pravilnik paški ovčari ocjenjuju iznimno dobrim navodeći kako je njime u velikoj mjeri zaštićen paški sir.

Na tržištu su se u posljednje vrijeme pojavili sirevi uvezeni iz Italije na kojima stoji kako se radi o otočnom siru, ali nije dovoljno jasno pisalo da su iz uvoza što je zbunjivalo kupce, a nama je nanosilo štetu, kažu u Paškoj sirani koja godišnje proizvede 80 tona paškog sira i najveći je pojedinačni proizvođač sira na Pagu.

U Pravilniku se navodi kako je oznaka vizualnog označavanja Hrvatski otočni proizvod namijenjena poticanju razvoja otočne proizvodnje kroz prepoznatljivost i jačanje konkurentnosti otočnih proizvoda na tržištu, a oznaka se može dodijeliti tradicijskim i inovativnim proizvodima koje proizvode otočni proizvođači, odnosno pravne i fizičke osobe-obrtnici koji imaju sjedište na otocima i koji svoju djelatnost obavljaju na otocima.

Na Pagu se oko 200 obitelji bavi ovčarstvom, ukupno ima oko 35.000 ovaca, a godišnje se proizvede oko 250 tona paškog siraDa bi netko mogao plasirati svoj sir kao otočni prema novom Pravilniku mora potpisati ugovor s Ministarstvom mora, turizma, prometa i razvitka i pri tome proći proceduru koja među ostalim uključuje i dokaz o vlastitoj proizvodnji.

- Na taj način će se stvari dovesti u red, kažu otočni ovčari. Na Pagu se oko 200 obitelji bavi ovčarstvom, ukupno ima oko 35.000 ovaca, a godišnje se proizvede oko 250 tona paškog sira. Većina ovčara surađuje s nekom od četiri otočne mljekare, od kojih su dvije u gradu Pagu, a dvije u Općini Kolan.


Reci što misliš!