Biznis

Snažan oporavak europskih burzi

Snažan oporavak europskih burzi

Ulagački pesimizam je preuzeo ritam trgovanja i sve je završilo najgorim danom za američke ulagače u posljednjih tjedan dana

Bakar je u New Yorku jučer porastao 0,3 posto čime je počeo povratak na prošlotjedne razine, a zlato je rastom cijene od 1,2 posto doseglo razinu s početka lipnja. Futures ugovori za naftu su na zatvaranju trgovanja porasli 1,4 posto na preko 75 dolara po barelu što je najviša zaključna cijena barela od lanjskog kolovoza, prenosi Business.hr.

Rast azijskih dioničkih indeksa pogonjen dionicama rudarskih i energetskih kompanija je stabilizirao pad dionica građevinskih i nekretninskih kompanija. Ipak, Nikkei 225 je rastom od preko pola posto završio u pozitivnom teritoriju. Zbog rasta cijena metala i očekivanja odličnog kvartala je jedna od većih japanskih željezara JFE Holdings na tokijskoj burzi dosegla povijesnu vrijednost.

Istovremeno je najveći Nippon Steel porastao solidnih 1,1 posto. Čini se kao da se dionica koju je potres od prije dva dana najviše pogodio zbog velikih šteta, Tokyo Electric Power, nikako ne može oporaviti, pa je u današnjem trgovanju zaronila duboko u minus.

Brzi rast kineskog gospodarstva


Regionalni dionički indeksi su poskočili i nakon što je kineska državna statistika pokazala kako je u drugom kvartalu gospodarstvo raslo brže nego u posljednjih 12 godina. Ovakav rast je iznjedrio i inflaciju koja je debelo premašila očekivanja pa se sada očekuje podizanje kamatnih stopa i jačanje juana. Tehnološki sektor se nakon jučerašnje katastrofalne izvedbe potaknute pesimističnim najavama iz Intela danas oporavio na krilima boljeg od očekivanog profita IBM-a.

 

No, u Japan i regiju se polako uvlači strah od prenapuhanosti cijena nekretnina čije su cijene lansirane nakon što je prvi val ulagača tražeći sigurnije ulaganje nahrupio u shoping. Nije pomoglo ni izvješće američke administracije o smanjenju planiranog gospodarskog rasta prije svega zbog slabljenja građevinskog sektora.

Morgan Stanleyev MSCI indeks azijsko pacifičke regije je nakon dva dana minusa zabilježio porast od 0,3 posto.

Iako su na samom jučerašnjem otvaranju indeksi u SAD-u bili u plusu, ulagački pesimizam je preuzeo ritam trgovanja i sve je završilo najgorim danom za američke ulagače u posljednjih tjedan dana. Intelovo izvješće i očekivanja gubitaka iz financijskog sektora uzrokovanih slomom subprime segmenta kredita su zavili u crno i ostale sektore.

Nije pomogao ni novi pad vrijednosti dolara i rast cijena državnih obveznica. Dow Jones je nakon probijanja povijesnog rekorda od 14.000 bodova danas završio u minusu od 0,38 posto. Nasdaq je pao 0,47 posto, a S&P 500 je minusom od 0,21 posto zabilježio treći dan pada za redom.

Predsjednik FED-a, Ben S. Bernanke je svojim govorom o smanjenju domaće inflacije i nastavku pada na građevinskom tržištu prouzročio oštar pad dolara na deviznom tržištu. To je i pritisnulo prinose na američke državne obveznice ispod 5 posto.

Europski ulagači optimističnim početkom trgovanja na burzama pokazuju kako iskazani problemi na američkom nekretninskom tržištu za sada ne utječu na Europu. Kvartali njemačkog SAP-a i američkog IBM-a koji su nadmašili očekivanja analitičara odagnali su strahovanja za tehnološki sektor.

Očekivanja boljeg od planiranog profita su lansirala dionice Roche Holdinga, a Vodafone Group je porastao na povećanom broju korisnika. Nekoliko dobrih vijesti je potaklo dioničare pogođene oštrim dvodnevnim padom pa su trenutno svi dionički indeksi prilično debelo u pozitivnom teritoriju.

Pariški CAC 40 je porastao 0,84 posto, belgijski BEL-20 0,63 posto, frankfurtski DAX 0,93 posto, a britanski FTSE 100 0,8 posto.


Reci što misliš!