Biznis

Tržište dionica

Burze u strahu od novih potresa u financijskom sektoru

Burze u strahu od novih potresa u financijskom sektoru

Proteklih dana razočarale su i tehnološke dionice. Tako je Nasdaq završio trgovinu u četvrtak s najvećim dvodnevnim postotnim gubitkom u proteklih pet godina, od čak 1,9 posto

Potresi u financijskom sektoru i nadalje pritišću vrijednosti najvažnijih burzovnih indeksa na globalnim burzama. Protekloga tjedna ulagače su najviše zabrinule proširene istrage ureda njujorškog državnog tužitelja u industriji hipotekarnih zajmova, što je rezultiralo novim oštrim korekcijama financijskih dionica.

U takvim uvjetima njujorški Dow Jones indeks oslabio je 4,1 posto, na 13.043 boda. S&P indeks potonuo je 3,7 posto, zaključivši petak na 1.454 boda. Tehnološki Nasdaq spustio se 6,5 posto, na 2.628 bodova.

Njujorški državni tužitelj Andrew Cuomo objavio je da je njegov ured u okviru istrage u industriji hipotekarnih zajmova uputio subpoene i financijskim tvrtkama Fannie Mae i Freddie Mac, koje dijelom financira i država. Dionica Fannie Mae pojeftinila je za 10,1 posto dok je Freddie Maca izgubila na vrijednosti 8,6 posto. Značajan je gubitak zabilježila i dionica investicijske banke Morgan Stanley, oslabivši za 6,1 posto.

Washington Mutual upozorio je da će se kriza na američkom tržištu hipotekarnih zajmova nastaviti i u 2008., prognozirajući rast gubitaka na zajmovima i klizanje aktivnosti u sektoru hipotekarnih zajmova na najnižu razinu u proteklih osam godina.

Ulagače je zabrinulo i upozorenje financijskog diva Citigroupa da bi njegovi gubici mogli biti i veći od dosad objavljenih. Naime, Citigroupovi čelnici nisu u ponedjeljak uspjeli uvjeriti ulagače da tvrtka neće biti prisiljena ponovno otpisati imovinu zbog krize na tržištima zajmova. Ta je neizvjesnost potaknula val rasprodaja dionica ostalih financijskih tvrtki budući da ulagači nastoje utvrditi koja će se među njima sljedeća naći na udaru krize na američkom tržištu drugorazrednih hipotekarnih zajmova.

Proteklih dana razočarale su i tehnološke dionice. Tako je Nasdaq završio trgovinu u četvrtak s najvećim dvodnevnim postotnim gubitkom u proteklih pet godina, od čak 1,9 posto.

Dionica Cisca pojeftinila je nakon objave te vijesti čak 9,5 posto, povukavši za sobom i dionice ostalih tehnoloških kompanija, pa je ona informatičkog diva Applea oslabila 5,8 posto, IBM-a 4,5 posto a Hewlett-Packarda 3,7 posto.

Europski burzovni indeksi također su završili trgovinu u minusu, spustivši se na najnižu razinu u zadnjih šest tjedana. Tako je londonski Ftse bio na gubitku od 3,5 posto, spustivši se na 6.305 bodova. Frankfurtski DAX zabilježio je gubitak od 0,5 posto na 7.812 bodova.

Europske dionice od početka studenoga izgubile su na vrijednosti izgubile 4,5 posto uslijed jačanja strahova ulagača da se razmjeri problema na kreditnim tržištima, proizašlih iz izloženosti banaka rizičnim odnosno američkim drugorazrednim hipotekarnim zajmovima, još ne znaju u potpunosti.

Nadalje, analitičari tumače da će snažni euro i funta u odnosu na dolar naštetiti zaradama europskih kompanija.

Među najvećim gubitnicima našao se stoga automobilski sektor, koji se uvelike oslanja na izvoz. Pri tome su dionice BMW-a i Volkswagena oslabile po dva posto.

No, bilo je i dobitnika, ponajprije u sektoru nafte uslijed nove rekordne cijene nafte na američkom tržištu od 98 dolara za barel.

Indeks Tokijske burze Nikkei potonuo je 5,7 posto, završivši na 15.583 bodova - najnižoj razini u zadnja dva mjeseca.


Reci što misliš!