Biznis

Burza

Moguće velike turbulencije na burzi

Moguće velike turbulencije na burzi

Crobex je jučer potonuo 2,5 posto, na 4.076 bodova

Loša vijest iz Turske mogla bi negativno utjecati na današnje poslovanje Zagrebačke burze, koje ionako obilježavaju velike oscilacije cijena posljednjih dana. Od 12 analitičara obuhvaćenih Hininom anketom, njih podjednak broj danas očekuje nastavak pada Crobex indeksa i njegovu stagnaciju, a samo dvoje porast.

Crobex je jučer potonuo 2,5 posto, na 4.076 bodova. Anketa je provedena prije objave vijesti da je 51-posto turskog maloprodajnog lanca Migorsa prodano londonskoj private-equity tvrtki BC Partners za 1,7 milijardi dolara, odnosno da konzorcij Agrokora i Blackstonea nije uspio.

'To je jako loša vijest i nije nam baš trebala u ovome trenutku. Iznenađena sam', kaže Ivana Gažić, izvršna direktorica za investicijsko bankarstvo Hypo-Alpe Adria grupe. A opisujući raspoloženje na burzi protekloga dana, Gažić ističe kako trgovanje obilježavaju jako velike turbulencije i visoki prometi.

'Dani na burzi postali su kao uzbudljivi roman, situacije se izmjenjuju iz trena u tren. Nakon plusa u utorak, krenuli smo pozitivno u jučerašnji dan, a burza se u 10-15 minuta okrenula u minus. Slično bi moglo biti i danas', kaže Gažić.

Kako ističe, ulagači se različito postavljaju u trenutnoj situaciji na burzi. Neki su odlučili u potpunosti se povući s tržišta, dok drugi smatraju da je sad vrijeme za povoljne kupovine. No, i veliki i mali ulagači često mijenjaju svoje stavove, što doprinosi turbulenciji na burzi.

'Tehnička analiza tržišta pokazuje puno negativnih signala u zadnje vrijeme - Crobex je probio 200-dnevni prosjek, pa je 50-dnevni prosjek probio 200-dnevni, što ukazuje da je ovo razdoblje korekcije koja je dotakla nove granice otpora naniže, što se nije dugo dogodilo. Korekcija bi mogla potrajati', ustvrdila je Gažić. Većina anketiranih analitičara istaknula je da pozorno prati i situaciju na Kosovu, koje bi tijekom vikenda trebalo proglasiti neovisnost.

'Pitanje Kosova jedno je od najvažnijih političkih pitanja za našu regiju s obzirom da inozemni institucionalni ulagači ne odlučuju hoće li ulagati u Hrvatsku ili Srbiju, nego hoće li ulagati u ovu regiju. Zasad postoje indicije da će sve mino proći, što bi moglo dodatno uvjeriti investitore da je područje bivše Jugoslavije doseglo stupanj političke zrelosti da može takva pitanja rješavati mirnim putem. To bi na dugi rok imalo vrlo pozitivan utjecaj na sva naša tržišta', procjenjuje Gažić.

 

 


Reci što misliš!