Biznis

Nafta

Cijena nafte prešla i rekordnih 108 dolara za barel!

Cijena nafte prešla i rekordnih 108 dolara za barel!

Rast cijene potakla je i Kina, drugi najveći potrošač nafte na svijetu, koja je u veljači povećala uvoz nafte za 18 posto

Cijena sirove nafte na burzi u New Yorku jučer je prešla rekordnih 108 dolara za barel, potaknuta velikim porastom ulaganja u terminske transakcije (futures) za naftu, koje osiguravaju bolje zaradu od financijskih tržišta.

Nafta je na robnoj burzi u New Yorku - NYMEX, u proteklih godinu dana narasla za 80 posto dok su prosjeci dioničkih indeksa Standard & Poor's i Dow Jones pali, navodi agencija Bloomberg.

"Percepcija financijske zajednice ja da je tržište nafte sigurna luka", izjavio je za Bloomberg Rick Mueller, analitičar tvrtke Energy Security Analysis Inc. "Spekulacije koje dižu cijenu nafte na kraju će potkopati dio te sigurnosti koju traže. Kako cijene rastu, gospodarstvo slabi što će na kraju negativno utjecati na potražnju", dodao je Mueller.

Oklade da će sirova nafta za isporuke u svibnju pasti na ispod 90 dolara za barel, danas su bile najtraženije terminske transakcije na NYMEX-u.

Cijene benzina na američkim crpkama jučer su također premašile rekord, sa 3,222 dolara za galon (3,8 litara) u prosjeku, što je 69 centi više nego prije godine dana, objavio je Američki nacionalni autoklub AAA.

Rast cijene potakla je i objava informacije da je Kina, drugi najveći potrošač nafte na svijetu, u veljači za 18 posto povećala uvoz nafte.

Po riječima ekonomskog analitičara američkog javnog radija NPR, Adama Davidsona, povećana potražnje Kine i Indije, može objasniti cijenu nafte do oko 80 dolara, dok su za ostalo odgovorni spekulativni ulagači.

"Sama potražnja objašnjava cijenu od oko 80 dolara za barel, ono što se sada događa jest da imate ogromnu količinu novca mirovinskih fondova, investicijskih fondova i spekulativnih ulagača, koji očajnički traže gdje će investirati", rekao je Davidson u emisiji NPR-a posvećenoj rekordnim cijenama nafte.

"Radi se o stotinama milijardi dolara. Oni kupuju i prodaju naftu kao i svaku drugu vrijednosnicu", rekao je. Davidson je naveo za usporedbu kako je godine 2000. u tržište nafte bilo uloženo oko devet miljardi dolara spekulativnog kapitala, dok danas to iznosi više od 250 milijardi dolara, što odgovara povećanju potražnje za višemjesečne isporuke, obzirom da svijet dnevno kupuje osam do devet milijardi dolara nafte.


Reci što misliš!