Biznis

Zagrebačka burza

Crobex najniži od veljače lani; danas pao više od 4 posto

Crobex najniži od veljače lani; danas pao više od 4 posto

Jedina u plusu, ujedno i najlikvidnija, jest dionica Ericssona Nikole Tesle

Pad cijena na svjetskim tržištima danas je uzeo velik danak i na Zagrebačkoj burzi - Crobex indeks potonuo je za više od četiri posto te se nalazi na najnižoj razini od kraja veljače lani.

Trenutno Crobex iznosi 3.835 bodova, što je 4,38 posto manje nego u petak na zatvaranju burze. Najniži je od posljednjeg dana veljače 2007., kada je iznosio 3.797 bodova.

"Današnja korekcija cijena dionica naniže na domaćem tržištu potaknuta je zbivanjima na globalnim tržištima. Velika investicijska banka Bear Stearns postala je najnovijom žrtvom financijske krize u SAD-u. Investitori su u strahu jer ne vide koliko je ta kriza duboka te koliko ih još zapravo loših vijesti očekuje", ističu u Erste vrijednosnim papirima.

Iako domaće financijske institucije nisu direktno izložene zbivanjima na globalnim, u Erste vrijednosnim papirima kažu kako je teško očekivati snažniji kratkoročni oporavak na hrvatskom tržištu kapitala u negativnom okruženju koje se javlja na globalnim tržištima usprkos sad već značajnoj korekciji od početka godine.

I u K.D. Asset Managementu smatraju da su današnja zbivanja na burzi povezana uglavnom sa padom indeksa na svjetskim burzama.

"Domaća fondovska industrija ima otprilike oko milijardu kuna keša koje drže na depozitima. Zbog nervoze i lošeg raspoloženja na burzi nisu aktivni na kupnji. Kad fond menadžeri procijene da je globalna financijska kriza dosegnula samo dno, krenut će s kupnjom", kaže Zvonimir Marić, član Uprave te brokerske tvrtke.

Jedina u plusu, ujedno i najlikvidnija, jest dionica Ericssona Nikole Tesle. Dosad je njome ostvareno više od 18 milijuna kuna prometa, a cijena joj je ojačala dva posto, na 2.700 kuna.

Razlog tome su špekulacije na tržištu o dobrom poslovnom izvješću za prošlu godinu, koje bi kompanija uskoro trebala objaviti.

Po likvidnosti je prati dionica T-HT-a, s prometom od 7,7 milijuna kuna i padom cijene od 1,76 posto, na 318 kuna. Dionica Ine, uz promet od 4,7 milijuna kuna, bilježi pad cijene za 1,55 posto, na 2.200 kuna.

Malo koja dionica se danas uspijeva oduprijeti negativnim trendovima. Cijene većine brodarskih dionica u minusu su oko devet posto.

Najveće gubitke u građevinskom sektoru bilježi zasad Dalekovod, s padom cijene od 10,9 posto, a najblaže Viadukt, s minusom od 3,9 posto. Veće gubitke na cijenama trpi i prehrambeni sektor.

Zbog oštrog pada cijena, dionice Lošinjske plovidbe, Leda, Zvijezde i Luke Rijeka završile su u blokadi.


Reci što misliš!