Biznis

Hrana

Jaja dobila zaštitni kod

Jaja dobila zaštitni kod

Jaja koja ne budu označena sukladno Pravilniku uklonit će se iz trgovina i s tržnica

Pravilnik o kakvoći jaja, prema kojem će domaći potrošači sukladno standardima EU-a biti bolje zaštićeni, stupio je na snagu početkom travnja nakon tri mjeseca uhodavanja.

To znači da će svi proizvođači jaja za tržište koji imaju više od 350 nesilica morati obvezno označavati jaja nakon što potroše staru ambalažu, odnosno prodaju starije zalihe jaja.

U Pravilniku o kakvoći jaja navodi se da sva kokošja jaja A klase, koja su namijenjena kupcima, moraju imati podatke o tome na koji je način kokoš ugojena, zatim karticu države podrijetla te broj proizvođača.

Sva jaja koja u trgovinama na budu pravilno označena bit će uklonjena iz prodaje. Isto tako, moraju biti označena i jaja koja se prodaju na tržnicama.

Primjerice, prvi broj na jajetu označava način uzgoja i držanja kokoši. Nula znači ekološki uzgoj, broj jedan slobodni uzgoj, broj dva da je kokoš živjela u kokošinjcu, a broj tri da je kokoš uzgojena i držana u zatvorenom peradarniku.

Naime, i životinje uzgojene u zatvorenome moraju imati humane uvjete života. Drugim riječima, precizno određenu količinu životnog prostora, kao i hranjenja i pojenja, koji pripada pojedinoj domaćoj životinji.

Inače, u većini slučajeva jaja u domaćim trgovinama imaju brojku koja pokazuje da su uzgojene u zatvorenome. HR je kratica za zemlju podrijetla, a ako jaje dolazi iz zemlje koja nije članica EU-a, moralo bi imati sličnu kraticu.

Osim toga, broj proizvođača će poslužiti i u slučaju da kupac kupi pokvareno jaje, odnosno od njega oboli. Prema tom broju mjerodavne službe lakše će pronaći s koje je farme jaje pristiglo te na vrijeme zaustaviti moguću zarazu.

No, mali proizvođači jaja žale se da im je novi pravilnik donio i veće troškove proizvodnje, jer samo pisač za označavanje jaja stoji 50.000 kuna.

Kod na mesu do kraja godine

Nakon jaja, do kraja godine prvi na redu naći će se proizvođači goveđeg mesa, koje će također dobiti slične oznake na svojim proizvodima. Meso se trenutačno označava do polovice trupa. Kod svinja se, primjerice, obraća pozornost na debljinu slanine i mesnatost, a »S« je oznaka za najbolju kategoriju svinjskog mesa. Jednom kad se počne primjenjivati cjeloviti sustav označavanja, na svakom komadu mesa u trgovinama bit će navedeni svi podaci o podrijetlu, a sve to kako bi se stalo na kraj sivom tržištu mesa.

 


Reci što misliš!