Biznis

Njemačka 'izvozi' svoje nezaposlene u druge zemlje EU

Njemačka 'izvozi' svoje nezaposlene u druge zemlje EU

Berlin tako nudi financijsku pomoć pri podmirivanju troškova preseljenja i prijevoza za velik broj nezaposlenih Nijemaca u potrazi za radnim mjestima diljem Europske unije

Njemačka je zbog ponovnog ujedinjenja i strogih zakona o radu suočena s visokom stopom nezaposlenosti te je odlučila financijski pomoći svojim visoko i nisko kvalificiranim radnicima pri traženju posla u ostalim članicama EU-a.

Berlin tako nudi financijsku pomoć pri podmirivanju troškova preseljenja i prijevoza za velik broj nezaposlenih Nijemaca u potrazi za radnim mjestima diljem Europske unije, ali i u tako udaljenim destinacijama poput Australije i Kanade.

U veljači je Njemačka imala stopu nezaposlenosti od osam posto, odnosno za jedan postotni bod više od prosjeka u eurozoni. Bez posla je čak 3,6 milijuna Nijemaca, a svake ih godine emigrira više od 155.000.

Na tisuće njih primile su pomoć službe za zapošljavanje u inozemstvu pri njemačkom ministarstvu rada, koja nudi 'Mobilitaetshilfe' (financijsku pomoć za mobilnost pri zapošljavanju) ili 'Mobilitaetspraemie' (bonus za mobilnost pri zapošljavanju).

Takva vrsta financiranja, poznata kao 'Mobi', pomaže pokriti troškove preseljenja i puta za nezaposlene Nijemce i njihove obitelji. Financiranje je diskrecijsko i namijenjeno onima kojima se nudi mogućnost zaposlenja u inozemstvu, iako je financijska pomoć dostupna i za preseljenje radi posla i unutar Njemačke.

Dužnosnici Europske komisije u Bruxellesu i Bonnu napominju kako ne znaju ni za koju drugu članicu EU-a koja bi nudila takvu financijsku pomoć. Nezaposleni u Austriji mogu primiti jednokratnu pomoć u visini do 4.632 eura za pokriće troškova preseljenja radi posla unutar Austrije. Prethodna vlada u Francuskoj raspravljala je o planovima uvođenja financijske pomoći za preseljenje unutar Francuske no na kraju ih je odbacila.

Financijska pomoć za preseljenje u inozemstvo u Njemačkoj je potaknula žestoke rasprave. Ekonomisti i industrijski čelnici upozoravaju kako financijska pomoć građanima koji napuštaju zemlju u kojoj se broj stanovnika smanjuje a ima i jednu od najnižih stopa nataliteta na svijetu predstavlja recept za katastrofu.

Manjak kvalificirane radne snage sada je akutan u granama industrije kao što su strojarstvo i proizvodnja automobila, a mogao bi se pojaviti i u sektorima kao što su maloprodaja, zdravstvo te financije. Istovremeno, 'depopulacija' je u nekim područjima zemlje postala goruća tema, posebice na nekada komunističkom istoku.

'Bilo bi mnogo bolje da posao pronađu u Njemačkoj i da plaćaju porez te doprinose sustavu socijalne skrbi', zaključuje Werner Eichhorst, zamjenik direktora odjela za politiku rada pri Institutu za ispitivanje rada u Bonnu.


Reci što misliš!