Biznis

Pag

Novi pravilnik o ovčarstvu mogao bi ugroziti ovčare na Pagu

Novi pravilnik o ovčarstvu mogao bi ugroziti ovčare na Pagu

Na Pagu, na kojem se od oko 35 000 ovaca godišnje proizvede 40 tona vune, vuna je već ionako godinama nerješiv problem jer ju nitko neće

Novi Pravilnik o ovčarstvu mogao bi prilično uzdrmati ovčare na Pagu. Naime, prema jednoj od odredbi tog Pravilnika, ovčar može izgubiti poticaj po rasplodnom grlu ukoliko ne plasira vunu.

Na Pagu, na kojem se od oko 35 000 ovaca godišnje proizvede 40 tona vune, vuna je već ionako godinama nerješiv problem jer ju nitko neće.

Paški ovčari smatraju kako bi Pravilnik mogao ugroziti otočno ovčarstvo jer vunu, ma koliko se zalagali, ne mogu prodati. Što je najgore, mnogi je nude čak i besplatno, ali i to je uzaludno. Neke bi tvrtke uzele vunu, ali tvrde kako im se ne isplati dolaziti po nju.

Hoće li zbog novog Pravilnika otočni ovčari morati sami odvoziti vunu otkupljivačima? To bi, kažu ovčari, za njih bilo nepodnošljivo financijsko opterećenje dok bi s druge strane otkupljivači profitirali jer bi doslovno na pladnju dobili besplatnu vunu.

Ovčari, međutim, ne žele izgubiti poticaje i zbog tog moraju smisliti način kako plasirati vunu, premda o tome razmišljaju već osamnaest godina i nisu pronašli nikakvo rješenje.

Prošle je godine Paška sirana imala sreću i prodala je tvrtki Vuna promet iz Ivankova dvije tone vune po cijeni od 1,5 kuna za kilogram. To je malo, ali barem se pročistio skladišni prostor.

"U posljednjih petnaestak godina vunu smo uspjeli prodati samo četiri puta," kažu u Paškoj sirani, naglašavajući time kako je Pravilnik možda dobro zamišljen, ali je pitanje koliko je ostvariv u praksi.

Do 1990. godine paški ovčari nisu imali većih problema s otkupom vune i prodavali su je, preračunato, za dva eura po kilogramu. Međutim, od 1990. godine u Hrvatskoj potražnje za vunom gotovo nema zbog čega se ova nekada vrijedna sirovina u tekstilnoj industriji, gomila i razbacuje po pašnjacima.


Reci što misliš!