Biznis

Porezi

Manja zarada od piva i cigareta

Manja zarada od piva i cigareta

U pravom plusu, kada je o trošarinama riječ, država će biti pri oporezivanju novih auta i luksuza

Dok naplata PDV-a stalno obara rekorde, u slučaju trošarina ne uspijeva se ispuniti plan, zbog čega se rebalansom planira njihovo smanjivanje.

Podaci o usporavanju gospodarstva nisu obeshrabrili Vladu u povećavanju državne potrošnje. Računajući i dalje na potrošnju građana, opće povećanje cijena te zaradu od potrošnje turista, Ministarstvo financija u sklopu rebalansa proračuna predlaže povećanje prihoda od čak 2,5 milijardi kuna. O rebalansu bi se sutra trebali očitovati i Vladini socijalni partneri na sjednici GSV-a.

Četiri mjeseca od donošenja državnog proračuna zaključeno je da se samo od PDV-a može prikupiti 1,3 milijarde kuna više nego što se planiralo, odnosno ukupno 42,8 milijardi kuna. Takav rezultat, ističu u Ministarstvu financija, bit će odraz i velikog angažmana u kontroli prikupljanja poreza, odnosno sprječavanja njegove utaje.

Sasvim drukčija slika je, međutim, prisutna u slučaju trošarina. U odnosu na originalan ovogodišnji proračunski plan ti prihodi se smanjuju čak za 228 milijuna kuna, pri čemu se najveće promjene odnose na naplatu trošarina na naftne derivate.

Ministarstvo će smanjiti očekivani prihod iz tog izvora za 148 milijun kuna, na 3,366 milijardi. To je manje i od svote koja se od posebnih poreza na gorivo prikupila u prošloj godini.

Je li to znak da se proljetos samo preambiciozno planiralo ili je došlo do znatnog smanjenja prodaje goriva, nije sasvim jasno budući da nema detaljnijeg objašnjanja za tu korekciju. O razlozima tolikog smanjenja teško je zaključivati i ekonomskim analitičarima jer Ministarstvo financija još nije objavilo kako su se trošarine naplaćivale u prvih pet mjeseci, a nedostaju i podaci o količini prodanih derivata.

Pitanje je, kaže jedan ekonomist, mogu li se smanjena očekivanja objasniti činjenicom da su trošarine klizale jer se to moralo uzeti u obzir tijekom pripreme proračuna. Zbunjuje i to što je baš u ovoj godini prodan rekordan broj novih automobila, što ne bi trebalo utjecati na smanjenje, nego čak na povećanje potrošnje naftnih derivata. No za zaključivanje da su Hrvati zbog visokih cijena smanjili potrošnju goriva još je prerano.

Sličan problem ministru Ivanu Šukeru pojavio se i s trošarinama na duhanske proizvode koji proračunu donose oko tri milijarde kuna. Iz dosadašnje naplate očito se zaključilo da se prodaja cigareta i ostalih duhanskih proizvoda ne povećava, što pokazuju i podaci Državnog zavoda za statistiku. Tako se posljedično i plan prikupljanja tog prihoda smanjuje za 46 milijuna kuna.

Iz projekcije naplate trošarina za pivo dalo bi se zaključiti da će hrvatski građani u godini održavanja Europskog nogometnog prvenstva popiti manje tog alkoholnog pića negoli godinu prije.

Lani je, naime, poreznicima uspjelo naplatiti 743 milijuna kuna trošarina na pivo. Analitičari Ministarstva ove su godine planirali povećati taj prihod na 776 milijuna, a usred nogometnog prvenstva donijeli su odluku o smanjenju, i to za 38 milijuna kuna u odnosu na stari plan.

Prema novom, na prodaji piva u zemlji, samo kada su u pitanju trošarine, zaradilo bi se 738 milijuna kuna, dakle pet milijuna manje negoli u 2007. godini. Zanimljivo da, kada je riječ o drugim vrstama alkohola, ne planira toliki podbačaj. Iako su očekivanja manja za sedam milijuna kuna, ukupan iznos koji se planira prikupiti oporezivanjem alkohola veći je nego lani za četiri milijuna kuna i iznosit će 235 milijuna kuna.

U pravom plusu, kada je o trošarinama riječ, država će biti pri oporezivanju novih auta i luksuza. Zbog veće prodaje auta naplatit će se 26 milijuna kuna više od plana i milijun za luksuzne proizvode.

 


Reci što misliš!