Biznis

Skupo, a nekvalitetno?

Kakvo gorivo kupujemo?

Kakvo gorivo kupujemo?

Analizirani su i uzorci s pet Ininih postaja, a rezultati su pokazali da ta, zbog kvalitete često prozivana kompanija, ima gorivo ujednačene kvalitete, kao i OMV Hrvatska

Djelatnici HAK-a obišli su 36 benzinskih postaja u Hrvatskoj i regiji, s kojih su uzorci najtrošenijih goriva poslani na analizu u neovisni institut u Graz. Uzeti su uzorci s benzinskih postaja velikih i malih trgovaca. Osim goriva iz Hrvatske, analiziralo se i ono s benizinskih postaja u Austriji, BiH, Italiji, Mađarskoj, Sloveniji i Srbiji, javlja Hrt .

Najlošije gorivo toči se u Srbiji. Uzorci bezolovnog benzina uzeti s njihovih benzinskih postaja - Jugopetrola, Lukoila, OMV-a, s autoceste prema Beogradu iznimno su štetni za automobile jer sadrže golemu količinu sumpora. I dok tamošnji zakon dopušta čak 650 miligrama sumpora po kilogramu goriva, kod nas je dopušteno samo 50 miligrama.

Analiza je pokazala da se na hrvatskim crpkama prodaje manje-više kvalitetno gorivo, iako je bilo i iznenađenja. U rezultatima analize eurodizela sa benzinske crpke Tifon na Zagrebačkoj aveniji ima nešto više sumpora. Međutim, taj isti Tifon na ostale dvije analizirane postaje ima najbolje gorivo.

Analizirani su i uzorci s pet Ininih postaja, a rezultati su pokazali da ta, zbog kvalitete često prozivana kompanija, ima gorivo ujednačene kvalitete, kao i OMV Hrvatska.

Poražavajući su rezultati analize goriva s četiri male privatne benzinske postaje. Na tri od 4 testirane male benzinske pumpe smo naišli smo na gorivo lošije kvalitete. Pritom mislimo na Petros u Osijeku, X u Slavonskom Brodu i Benzin Perić u Trogiru, kaže Jurica Peck, urednik revije HAK.


Reci što misliš!