Biznis

ZSE

INA se odmakla od 2.900 kuna

INA se odmakla od 2.900 kuna

CROBEX se tek neznatno spustio ispod 3.600 bodova, bilježeći na dnevnoj razini pad vrijednosti od 0,4%, a to je ipak puno bolje od intenzivne rasprodaje na Starom kontinentu, uvjetovane u prvom redu očajnom izvedbom dionica financijskih institucija na Wall Streetu

Konvergencija s globalnom dominacijom pesimista, obilježena negativnom izvedbom ogromne većine europskih burzovnih indeksa, jasno se mogla naslutiti još i prije početka današnje trgovine, no korekcija je, barem u prvom dijelu trgovine, svedena unutar sasvim podnošljivih okvira.

Naime, CROBEX se tek neznatno spustio ispod 3.600 bodova, bilježeći na dnevnoj razini pad vrijednosti od 0,4%, a to je ipak puno bolje od intenzivne rasprodaje na Starom kontinentu, uvjetovane u prvom redu očajnom izvedbom dionica financijskih institucija na Wall Streetu. S druge pak strane, nema straha za domaće banke, koje su evidentno izvan domašaja izravnih implikacija subprime krize, dok domaće tržište kapitala, koliko god to paradoksalno zvučalo, od značajnije korekcije na neki način štiti upravo slabašna aktivnost ulagača i vrlo niska razina likvidnosti.

Jer posve je izlišno očekivati značajnije promjene cijena dionica kada redovan promet na Zagrebačkoj burzi jedva prelazi 15 milijuna kuna, signalizirajući tek nimalo uzbudljivu trgovinu, u kojoj je, uvjetno rečeno, glavna zvijezda i dalje - INA (ZSE:INA-R-A). Ali ovoga puta ne zbog uobičajeno dominantne pozicije u strukturi ostvarenog prometa, premda su dotične dionice s nešto manje od šest milijuna kuna prometa odmakle daleko od ostalih izdanja i uvjerljivo drže primat. Stvari su se danas barem donekle „zakomplicirale" najavama kako bi MOL ovoga tjedna napokon mogao objelodaniti konkretnu „težinu" ponude za preuzimanje, pri čemu tržištem kruže glasine kako će ponuđena brojka biti iznad aktualne cijene na tržištu. Upravo u tome valja tražiti razloge pozitivnog pomaka kojim je cijena, po prvi puta u posljednjih tjedan dana, preskočila granicu od 2.920 kuna i postavila dnevni maksimum od 2.930 kuna. Naizgled je riječ o posve zanemarivoj promjeni, no pritom svakako valja imati u vidu kako je cijela priča još uvijek obavijena popriličnom dozom neizvjesnosti, zbog čega je bilo kakvo udaljavanje od okruglih 2.900 kuna, brojke na kojoj su institucionalni investitori utvrditi crte obrane, svojevrstan pucanj u tami, i zapravo ne predstavlja puno više od hrabrog nagađanja. U svakom slučaju, INA je nedvojbeno ograničila negativnu izvedbu CROBEX-a, i tako nadoknadila klizanje velikog broja dionica.

Kao što je primjerice HT (ZSE:HT-R-A), za kojeg se činilo sasvim vjerojatnim da bi mogao testirati upornost kupaca (i nedavno uspostavljenu razinu podrške), te se cijena dionica tijekom današnje trgovine spustila i ispod 280 kuna. Istodobno, pozitivno intonirani komentari analitičara, samo dan nakon objave solidnih poslovnih rezultata iz prvih šest mjeseci, gotovo da nisu ostavili traga na izvedbu dionica Ericsson Nikole Tesle (ZSE:ERNT-R-A), iznjedrivši tek minoran rast, i ovoga puta lišen milijunskog prometa.
No zato se među milijunašima ponovo našao AD Plastik (ZSE.ADPL-R-A), a nova inicijativa kupaca, kojom se dionice pokušavaju vratiti u život, ali barem pomaknuti na pristojnu udaljenost od jučer postavljenog ovogodišnjeg minimuma (108,5 kuna), gurnuli su cijenu nadomak 120 kuna.

Svojevrsni kuriozitet predstavlja pak činjenica kako je realizirani blok-promet višestruko nadmašio rezultat u kategoriji redovnog prometa. Naime, u razmaku od samo jedne minute dvije povezane tvrtke, Dom Holding (ZSE:KORF-R-A) i Riviera Poreč (ZSE:RIVP-R-A), uknjižile su 13,3, odnosno, 12,9 milijuna kuna prometa, a nešto kasnije realizirana je i transakcija redovnim dionicama Plave lagune (ZSE:PLAG-R-A), po cijeni od 3.000 kuna. Međutim, ništa od toga nije djelovalo inspirativno po ulagače, jer se tandemom potonjih uopće - nije trgovalo.


Reci što misliš!