Biznis

Pad vrijednosti građevinskih radova

Nakon pet godina kraj građevinskog booma

Nakon pet godina kraj građevinskog booma

Kao razlog drastičnom padu vrijednosti investicija, stručnjaci vide prije svega u stagnaciji i padu prodaje nekretnina u Hrvatskoj

Statistički podaci pokazuju da je vrijednost investicija u lipnju ove godine pala za čak 30 posto.

Nakon ogromnog građevinskog booma koji je trajao gotovo pet godina građevinarstvo u Hrvatskoj u velikoj je krizi, a o tome najbolje govore podaci Državnog zavoda za statistiku po kojem je vrijednost ugovorenih radova u lipnju ove godine, u odnosu na prošlu godinu, pala za gotovo 30 posto, te umjesto prošlogodišnjih gotovo tri milijardi kuna iznosi tek 2,08 milijardi kuna.

Taj trend pada vrijednosti građevinskih radova nastavlja se već šest mjeseci, tako da je od siječnja do lipnja ove godine ugovoreno ukupno 11 posto manje radova nego u istom razdoblju 2007. godine, te je vrijednost svih radova za koje su dobivene građevinske dozvole iznosila 12,93 milijarde kuna.

Kao razlog drastičnom padu vrijednosti investicija, stručnjaci vide prije svega u stagnaciji i padu prodaje nekretnina u Hrvatskoj, zatim u globalnoj krizi koja je zahvatila cijelu Europu, kao i raznim poskupljenjima, manjoj kupovnoj moći te nizu drugih faktora. Jedan od vrlo bitnih razloga je i manji broj izdanih građevinskih dozvola koje su posljedica novog Zakona o gradnji koji je stupio na snagu 1. listopada 2007. godine.

Naime, prema podacima Državnog zavoda za statistiku u prvih šest mjeseci ove godine izdano je tek 5057 odobrenja za građenje, što je čak 19,6 posto manje dozvola nego u istom periodu prošle godine, dok je tijekom lipnja u cijeloj Hrvatskoj izdano tek 989 odobrenja, a prošlogodišnjeg lipnja izdano je njih 1091.

Profesor s Ekonomskog fakulteta i stručnjak za tržište nekretnina Josip Tica kaže kako su novi zakon i novi pravilnici o propisanim širinama cesta zasigurno usporili investicijski ciklus, ali da on nije ključan za ovakav pad vrijednosti radova u građevinarstvu.

'Prodaja stanova ide prilično slabo pa investitori, ne želeći spustiti cijenu kvadrata, manje grade. Za sada su se investitori odlučili za tu opciju, a koliko će to to trajati, teško je prognozirati. Manja kupovna moć i poskupljenja rezultirali su slabijom prodajom nekretnina, i to ne samo u Zagrebu nego i na Jadranu. Tome je pridonio i rast kamatnih stopa koji, kada se sve izračuna, iznosi pola sobe prosječnog dvoipolsobnog stana', ispričao je Josip Tica.

Kao razlog pada vrijednosti ugovorenih poslova Tica navodi i smanjen broj velikih državnih investicija.

'Prošle godine u ovom periodu dobivale su se dozvole za rukometne dvorane po cijeloj Hrvatskoj, koje su povisile vrijednost radova. Stagnacija građevinarstva zapravo je počela lani, iako statistički podaci tek ove godine daju jasnu sliku o padu investicijskog ciklusa', rekao je Tica.

 


Reci što misliš!