Biznis

Burze

Kreditna kriza pritišće globalne burze

Kreditna kriza pritišće globalne burze

Cijene nafte su se u petak spustile ispod 113 dolara po barelu

Vodeći indeksi na globalnim burzama spustili su se protekloga tjedna zbog obnovljene zabrinutosti ulagača oko posljedica kreditne krize na financijsku industriju.

Njujorški Dow Jones indeks pao je prošloga tjedna 0,6 posto, na 11.659 bodova, dok je S&P indeks porastao blagih 0,1 posto, dosegnuvši 1.298 bodova. Nasdaq indeks skočio je 1,6 posto, na 2.452 boda.

Pod najvećim su pritiskom ponovno bile dionice u financijskom sektoru, jer su analitičari Merrill Lyncha smanjili preporuke za dionice četiri najveće investicijske banke, navevši kao razlog jačanje kreditne krize u svijetu. Zbog toga je cijena dionica Citigroupa samo u utorak pala 3,9 posto, JP Morgana 2,5, a Lehman Brothersa 4 posto.

Nekoliko analitičara velikih banaka i brokerskih kuća smanjilo je svoje procjene zarade Goldman Sachsa u ovoj godini i spustilo preporuke za dionicu te investicijske banke. Stoga je cijena dionice Goldman Sachsa pala više od 6 posto.

Loše je odjeknula i vijest da je JP Morgan Chase u drugom kvartalu ostvario 1,5 milijardi dolara gubitka na plasmanima povezanim s nekretninama. To je izazvalo pad cijene dionice te banke za više od 9 posto. Ta je banka dosad uglavnom uspijevala izbjeći posljedice krize na tržištu nekretnina, pa je ova vijest izazvala zabrinutost ulagača od produbljivanja kreditne krize.

Snažno, za 7,6 posto, potonula je i cijena dionica General Motorsa, nakon što je agencija Moody's smanjila rejtinge najvećeg svjetskog proizvođača automobila.

Međutim, olakšanje na burzi proteklih dana potiče pad cijene nafte, koje se u petak spustile ispod 113 dolara po barelu, najnižu razinu u 15 tjedana.

Pale su i cijene drugih roba, sirovina i metala. Tako je, primjerice, cijena zlata potonula, po prvi puta nakon devet mjeseci, ispod razine od 800 dolara po unci, jer je sve više naznaka pada potražnje, uslijed usporavanje rasta svjetskog gospodarstva.

"Daljnji pad cijene nafte je definitivno poticajan za potrošače i cjelokupno gospodarstvo", kaže Alan Gayle, strateg u tvrtki RidgeWorth Investments.

Za 7,6 posto potonula je i cijena dionica General Motorsa

Zahvaljujući tome, potkraj tjedna osjetno su porasle cijene dionica velikih proizvođača i zrakoplovnih kompanija, čije poslovanje uvelike ovisi o cijenama energenata. Tako je indeks zrakoplovnog sektora u petak skočio 4,5 posto.

Porasle su i cijene dionica trgovačkih lanaca, pa je S&P indeks trgovačkog sektora u petak osvojio 1,8 posto.

Financijski sektor povukao je protekloga tjedna i europske burzovne indekse u minus, dok je pad cijena roba smanjio atraktivnost ulaganja u rudarski i naftni sektor.

Londonski FTSE indeks u takvim je okolnostima oslabio 0,6 posto, na 5.455 bodova. Frankfurtski DAX spustio se 1,76 posto, na 6.446 bodova.

Dodatno, ulagače zabrinjavaju i najnoviji makroekonomski pokazatelji eurozone, koji pokazuju pad gospodarskih aktivnosti u drugom tromjesečju u odnosu na prethodno.

Nikkei indeks Tokijske burze pao je prošloga tjedna 1,1 posto, na 13.019 bodova.


Reci što misliš!