Biznis

Na prodaju

Viro i Kandit dali vrlo dobre ponude za Sladoranu iz Županje

Viro i Kandit dali vrlo dobre ponude za Sladoranu iz Županje

Sindikati su prethodno bili vrlo zadovoljni uvjetima javnog natječaja Fonda za privatizaciju jer su zatražena jamstva za poštivanje prava zaposlenih

Kao što se i očekivalo, javni poziv za prodaju 38 posto dionica Sladorane iz Županje bio je uspješan sudeći po interesu kupaca. Ponudu je poslao Viro, tvornica šećera iz Virovitice, predvodnik šećerne branše u Hrvatskoj i osječki Kandit.

Viro je svoju ponudu podijelio u dva segmenta, kupoprodajnu cijenu od 111 milijuna kuna te dodatna ulaganja od 168 milijuna kuna, ukupno 279 milijuna kuna.
Od 168 milijuna kuna Viro je predložio da se 75 milijuna kuna uloži kroz dokapitalizaciju, što znači da će Viro povećati svoj vlasnički udjel, vjerojatno do više od 50 posto.

Osječki konditor Kandit ponudio je veću kupoprodajnu cijenu od 133 milijuna kuna. Ulaganja su 156,6 milijuna kuna, no dio toga novca trebao bi se namaknuti kreditom, i to na račun kupljenog društva.

Sindikati su prethodno bili vrlo zadovoljni uvjetima javnog natječaja Fonda za privatizaciju jer su zatražena jamstva za poštivanje prava zaposlenih. Viro i Kandit prihvatili su i obvezali se zadržati sve zatečene zaposlenike (430), ispunjavati odredbe kolektivnog ugovora društva, kao i zadržati djelatnost, sjedište i pravnu osobnost društva Sladorana d.d.

U svojoj ponudi Viro preuzima i obvezu izdavanja zamjenskih jamstava za državna jamstva u visini od 113.997.447,00 kuna

- Ako naša ponuda bude prihvaćena, vjerujemo da će time početi konsolidacija hrvatske industrije šećera u cilju povećanja konkurentnosti. Samo ujedinjena hrvatska industrija šećera može opstati na vrlo konkurentnom tržištu Europske unije te zadovoljiti sve zahtjeve koji su određeni reformom tržišta šećera u EU čiji ćemo uskoro biti dio - izjavio je prilikom otvaranja ponuda u HFP-u Željko Zadro, predsjednik uprave Viro d.d.

Sladorani iz Županje osim ulaska strateškog investitora slijedi i prodaja dionica zaposlenima, i to 25 posto kapitala. Radnici će dionice plaćati po posebno povoljnim uvjetima, 30 kuna po dionici (Viro ih kupuje po nominali od 100 kuna, a Kandit i po većoj), a takva pogodnost u HFP-u obrazložena je teškim ratnim uvjetima u kojima je tvornica radila.

Maksimalan broj dionica po zaposleniku može iznositi najviše dvije tisuće dionica, odnosno protuvrijednost do 60.000 kuna, no dionice se neće moći odmah prodavati. Stručne službe HFP-a trebaju analizirati dvije ponude od kojih je jedna teža u cijeni, a druga u ulaganjima i uskoro donijeti odluku tko će u drugom koraku ipak biti novi većinski vlasnik Sladorane.


Reci što misliš!