Energija
Hrvatska uvozi čak 50 posto potrebnih energenata
Zasad najbolje stojimo sa strujom jer vlastitom proizvodnjom, ovisno o hidrologiji, zadovoljavamo prosječno oko 80 posto potreba
Jedan od najvažnijih dijelova nove energetske strategije bit će analiza sadašnjih proizvodnih, prijenosnih i distribucijskih kapaciteta te procjena budućih potreba za energentima. Hrvatska je danas poprilično ovisna o uvozu energenata jer uvozimo 50 posto potrebnih energenata, a ako se brzo ne donesu ključne odluke o strateškim investicijama u energetski sektor ta će situacija za desetak godina biti mnogo gora, izjavio je potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Damir Polančec.
Prema njegovim riječima, sad uvozom podmirujemo oko 40 posto potreba za prirodnim plinom, od 23 do 24 posto potrošnje električne energije te 80 posto potrošnje nafte i naftnih derivata. Koliko velika ovisnost o uvozu energije može biti opasna najbolje se vidjelo prije dvije zime kad je zbog ukrajinsko-ruskog spora u vrijeme najvećih hladnoća znatno smanjena isporuka ruskog plina, a mnogi strahuju da bi i kriza oko Gruzije sa zaoštravanjem odnosa NATO-a i Rusije mogla stvoriti probleme u izvozu ruske nafte i plina.
Zbog toga, ali i brzog rasta potrošnje svih važnijih energenata, stručnjaci upozoravaju da treba što je moguće više istraživanjem i gradnjom vlastitih energetskih izvora smanjiti ovisnost o uvoznim te diverzificirati opskrbne pravce za uvoz energenata, što je jedan od Vladinih razvojnih prioriteta. Nužna su stoga velika ulaganja u nove elektrane, naftna i plinska polja, naftovode, plinovode i terminal za LNG, kako manjak energije ili njena previsoka cijena ne bi postali ograničavajući čimbenik razvoja.
Hrvatska se ne ubraja među zemlje bogate energentima pa stručnjaci procjenjuju da će zbog stalnog porasta potrošnje i sve veće iscrpljenosti domaćih resursa, sadašnjih 50 posto tzv. primarne energije (nafta, plin, uvozna struja, ugljen) koju uvozimo do 2025. narasti na čak 80 posto. Zasad najbolje stojimo sa strujom jer vlastitom proizvodnjom, ovisno o hidrologiji, zadovoljavamo prosječno oko 80 posto potreba. No ukupna bilanca poprilično ovisi o hidrologiji jer pola HEP-ovih proizvodnih kapaciteta čine hidroelektrane. Zato se prije svega planira gradnja termoelektrana na plin i ugljen.
Dodatni razlog za njihovu gradnju je to što se posljednjih godina potrošnja struje prosječno povećala tri do četiri posto godišnje, a postupno će zbog dotrajalosti biti zatvoreno više termoelektrana. Istodobno, sve je manja ponuda struje na europskom tržištu, a njena se cijena ubrzano povećava. Zato HEP do 2015., uz ulaganja veća od 2,1 milijardu eura, planira sagraditi nove elektrane, ukupne snage veće od 1600 megavata, a stalno poboljšava i dalekovodne veze s okolnim državama, po čemu se ubrajamo među najbolje zemlje u Europi, rekao je predsjednik Uprave Ivan Mravak.
Novi blok TE-TO Zagreb bit će gotov u jesen, a hidroelektrana Lešće na Dobri potkraj 2009. Na jesen počinje i gradnja velikog trećeg bloka TE Sisak, pri kraju su pripreme za gradnju termoelektrane na plin u Slavoniji, snage 400 megavata, a postojeći stari prvi blok TE Plomin na ugljen zamijenit će se novim, koji će usprkos mnogo većoj snazi ispuštati dvostruko manje štetnih čestica, ističe Mravak.
HEP sve više investira u obnovljive izvore energije. Ove godine s Austrijancima kod Knina kreće u prvu fazu projekta vjetroelktrane, snage 60 megavata, a do 2010. će dovršiti i drugu fazu, snage 40 megavata. Ujedno sa zagrebačkim Dalekovodom kod Breze planira gradnju vjetroelektrane, snage 38 megavata, a Končar montira svoju prvu vjetroelektranu u zaleđu Splita.
Mravak je napomenuo da se HEP zbog ubrzanog rasta potrošnje, postupnog prestanka rada starih termoelektrana te ograničenih mogućnosti priključenja obnovljivih izvora (maksimalno 400 megavata) na elektroenergetski sustav prije svega mora orijentirati na konvencionalne elektrane koje ne ovise o ćudima prirode. Zbog postupnog zatvaranja sve starijih termoelektrana i daljnjeg rasta potrošnje do 2020., prema Polančecovim riječima, planira se izgradnja novih elektrana, snage 3500 megavata (među njima je vjerojatno i nuklearka), u što će trebati uložiti više od četiri milijarde eura. Vlastitom proizvodnjom prirodnog plina Ina pokriva oko 60 posto godišnje potrošnje od gotovo tri milijarde prostornih metara, a ostatak uvozi iz Rusije.
Domaća proizvodnja će se privremeno povećati realizacijom projekata Sjeverni Jadran i Međimurje. No, to neće trajati dugo zbog postupnog iscrpljivanja većine kontinentalnih polja. Istodobno se očekuje još brže povećanje potrošnje jer će velike količine plina trošiti i nove HEP-ove termoelektrane te modernizirane Inine rafinerije. Zato se planira gradnja velikog LNG-terminala kod Omišlja na Krku te više novih dobavnih pravaca za uvoz plina preko susjednih država (Mađarske, Srbije, Crne Gore i Albanije). Zbog velike razlike u zimskoj i ljetnoj potrošnji plina potrebno je sagraditi barem još jedno skladište plina.
Najlošije s naftom
Hrvatska najlošije stoji s naftom. Ina iz vlastite proizvodnje pokriva tek oko 20 posto od potrebnih oko četiri milijuna tona godišnje, a zbog starosti i iscrpljenosti domaćih polja raste uvoz. Zato je važno uključiti se u međunarodnu mrežu naftovoda. Budući da je projekt Družba Adria zasad zaustavljen, Hrvatska se planira uključiti u gradnju Paneuropskog naftovoda kojim bi se velike količine nafte iz kaspijskog područja preko Rumunjske, Srbije i Hrvatske transportirale na zapad.
Time bismo si, osim transportne naknade te strateške i drugih koristi, osigurali i jeftiniju naftu, a ne bismo povećali rizik od tankera u Jadranu jer bi se nafta prebacivala naftovodom prema Trstu. Zahvaljujući velikim ulaganjima, Ina bi sljedećih godina trebala povećati proizvodnju nafte i plina. Planiraju do 2010. dosegnuti najvišu proizvodnju u svojoj povijesti - čak pet milijuna tona tzv. uvjetne nafte (kad se energetska vrijednost nafte, plina i kondenzata preračuna u naftu). Da bi se osigurao novac za nužna velika ulaganja i nabavu uvoznih energenata, stručnjaci ističu da će trebati ukloniti disparitete kod cijena energenata, prije svega plina i struje.
Vezane vijesti
-
Premijer Andrej Plenković ponovio je u srijedu u Hrvatskom saboru kako će cijena plina ostati nepromijenjena do 1. travnja, a kad je riječ o cijeni naftnih derivata, uz poduzete, po potrebi će se poduzeti i druge mjere.
-
Hrvatski operator tržišta energije (HROTE) lani je proizvođačima obnovljivih izvora energije isplatio nešto više od tri milijarde kuna poticaja, no prihodi te državne tvrtke nisu pokrili rashode pa je zabilježen minus od 371 milijun kuna, piše u subotu Večernji list.
-
-
Izdvojeno
-
Sportsko rekreativne igre državne razine održane su u Poreču , od 29.11.-03.12.2024. u organizaciji Hrvatskog paraolimpijskog odbora.
-
Ovih dana u našoj županiji obilje darivanja dječice. Blagdanski dani, Sveti Nikola, Sveta Luca, a mi smo pronašli jednu lipu akciju bajkera!
-
Proteklog dana, 12./13. prosinca na području Policijske uprave zadarske evidentirana je 1 krađa
-
Projekt „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Nin-Privlaka-Vrsi“ približava se svom uspješnom završetku. Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda nalazi se u fazi pokusnog rada, dok se istovremeno provode tehnički pregledi i ishoduju uporabne dozvole za preostale dijelove sustava javne odvodnje.
Reci što misliš!