Biznis

Burze

Dašak optimizma na svjetskim burzama

Dašak optimizma na svjetskim burzama

Njujorški Dow Jones indeks porastao je prošloga tjedna 1,8 posto, na 11.421 bod. S&P indeks porastao je 0,8 posto, na 1.251 bod, a Nasdaq indeks 0,2 posto, na 2.261 bod

Nastojanja američke vlade da stabilizira tamošnju financijsku industriju, pogođenu golemim gubitcima zbog loših hipotekarnih zajmova, vratila su dašak optimizma na svjetske burze, prenosi Totalportal.hr.

U takvim uvjetima njujorški Dow Jones indeks porastao je prošloga tjedna 1,8 posto, na 11.421 bod. S&P indeks porastao je 0,8 posto, na 1.251 bod, a Nasdaq indeks 0,2 posto, na 2.261 bod.

Početkom tjedna ulagače diljem svijeta zahvatila je euforija jer je američka vlada preuzela kontrolu nad Fannie Mae i Freddie Macom, što je jedna od dosad najvećih državnih intervencija u gospodarstvo.

Pomoć tim dvjema hipotekarnim bankama, koje jamče ili su u vlasništvu otprilike polovice hipoteka u SAD-a i najveći su financijeri stanogradnje, trebala bi stabilizirati tržište nekretnina, a to je ključno za oporavak cjelokupnog američkog gospodarstva.

Zahvaljujući tome, u ponedjeljak su snažno porasle cijene dionica u financijskom i građevinskom sektoru.

"Velika nesigurnost otklonjena je s tržišta, i američkog i svjetskog. Rješava li to sve probleme? Ne! No, to je velik korak u pravom smjeru", kaže Al Goldman, strateg u Wachovia Securities.

Pokazalo se da je time riješen samo jedan problem. Ubrzo je iskrsnuo drugi - Lehman Brothers.

Ta, četvrta po veličini američka investicijska banka nije uspjela privući svježi kapital kako bi sanirala gubitke nastale u kreditnoj krizi, pa je u samo tjedan dana dionica Lehmana izgubila čak tri četvrtine svoje vrijednosti. Kako bi se izvukla iz krize, banka je počela pregovarati s potencijalnim kupcima, među kojima je i Bank of America, a u pregovorima sudjeluju i američka vlada te središnja banka.

Pozitivno je na burze utjecao pad cijene nafte s rekordnih 147 dolara u srpnju na samo 101 dolar po barelu jer je ublažio strahovanja ulagača od pada potrošnje Amerikanaca i povećanja troškova poslovanja kompanija.

To je prošloga tjedna potaknulo rast cijena dionica u sektorima koji su osjetljivi na kretanje cijene goriva, kao što su trgovački, prometni i zrakoplovni sektor.

Pozitivno je na tržište utjecalo i priopćenje Texas Instrumentsa da ostaje pri svojim prvotnim procjenama ovogodišnjih poslovnih rezultata. To je, nakon upozorenja niza kompanija kako slabi potražnja za tehnološkim proizvodima diljem svijeta, djelovalo kao 'melem na ranu', pa su cijene dionica u tom sektoru porasle.

"Tržište je još uvijek u akutnoj fazi podrhtavanja, no ulagači su zaključili da, ipak, ne klizimo prema rubu Nijagarinih slapova", slikovito opisuje situaciji Fred Dickson, strateg u tvrtki D. A. Davidson.

Na europskim je burzama također porastao optimizam među ulagačima. Zahvaljujući tome, prošloga je tjedna londonski FTSE indeks ojačao 3,36 posto ili 176 bodova, što je njegov najveći tjedni skok od travnja. Tjedan je zaključio na 5.416 bodova. Frankfurtski DAX porastao je, pak, 1,8 posto, na 6.235 bodova.

Tokijski Nikkei gotovo se i nije promijenio na tjednoj razini. Porastao je samo 2 boda, na 12.215 bodova.


Reci što misliš!